Pozor na dluhovou past kvůli dovolené

Dovolená umí udělat pořádný průvan v peněžence. Řada lidí na to myslí předem a šetří. A kdo úspory nemá, řeší dovolenou často pomocí půjčky. Podle průzkumů chce takhle letos rekreaci řešit každý čtvrtý obyvatel Česka. Odborníci ale varují: Půjčky se můžou změnit v dluhovou past. 

Dovolená je jedním z nejčastějších důvodů, proč si lidé půjčují peníze. Často ale naletí. „V období dovolených jsou lidé pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy,“ upozorňují odborníci.

Půjčku na dovolenou pak často lidé splácí řadu let, nebo dokonce kvůli ní spadnou do dluhové spirály. „Téměř dvě procenta lidí se dostanou do finančních potíží právě kvůli splácení půjčky na dovolenou,“ doplňuje oslovený odborník.

Proto se vyplatí si ujasnit, co udělat před sjednáním půjčky.

Půjčku promyslete

Opravdu si musíte na dovolenou půjčit? Věc koupená na dluh by měla vydržet delší dobu, než za kterou půjčku splatíte. Co kdybyste místo moře poznávali krásy Česka? Vyjde to určitě levněji. Stejně tak je třeba dát pozor na dluhy z nákupu dárků. Ty za případnou exekuci také nestojí.

TIP: Vyhnout se půjčkám není tak nesnadné, jak by se mohlo zdát. Zde je 5 alternativ k půjčce, které pomohou vyhnout se zadlužení.

Sledujte RPSN

Neukvapte se a nekývněte na první půjčku zdarma, na kterou narazíte. Pokud chcete posoudit výhodnost nebo nevýhodnost půjčky, sledujte RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů. Ta zahrnuje všechny náklady, které souvisejí s půjčkou.

V současnosti se na trhu objevují půjčky s RPSN 0 %. Mezi ty nejznámější se řadí Zaplo půjčka, v rámci níž si bez úroků a s nulovou RPSN mohou půjčit noví klienti. I bezúročná půjčka se však může extrémně prodražit, pakliže není splacena včas.

Spočítejte si, kolik přeplatíte

Zdá se vám RPSN příliš složité? Tak se ptejte, kolik celkem přeplatíte. „O kolik úvěr přeplatím, si musím spočítat vždy předtím, než si úvěr vezmu, nesmím lamentovat poté, co jsem smlouvu podepsal,“ objasňuje Zdeněk Soudný z Navigátora bezpečného úvěru.

Ptejte se na pokuty

Zajímejte se, jaké jsou sankce v případě zpoždění nebo nesplácení i o to, jestli můžete měnit podmínky (např. výši nebo odložení splátek).

Opatrně s podpisem. Nepodepisujte nic automaticky

Smlouvu si důkladně pročtěte, ptejte se na vše, čemu nerozumíte. Nestyďte se požádat o čas na rozmyšlenou. Vyplatí se si prohlédnout srovnání půjček.

Češi a půjčky

* Půjčku má zhruba každý druhý Čech.
* Splátky neplatí každý osmý.
* Jeden z deseti Čechů si půjčuje na splácení svých dluhů z minulosti.
* Až 75 procent žadatelů o půjčku je ve věkové hranici do 30 let.

Statistiky Nebankovního a Bankovního registru klientských informací za 2. čtvrtletí 2019 udávají, že celkový objem dluhu obyvatel ČR vzrostl na 2,38 bilionů korun. Na druhou stranu se však snižuje celkový objem nesplaceného dluhu, lidé lépe splácí jak krátkodobé, tak dlouhodobé úvěry.

Dovolená v číslech

* Letos chce na dovolenou vyrazit 73 procent Čechů.
* Plánují za ni utratit v průměru 17 tisíc korun.
* Téměř 1,8 milionu ekonomicky aktivních Čechů na dovolenou šetří.
* Každý čtvrtý zvažuje kvůli dovolené půjčku, často se jedná o nebankovní půjčky
* Nejčastěji si lidé půjčují od bank a od známých (Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a další)

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.