Celkový dluh se ve 2. čtvrtletí 2019 zvýšil, Češi ale lépe splácí

Celkový objem dluhu obyvatel České republiky meziročně vzrostl o 148,7 miliard korun a dosahuje tak 2,38 bilionů korun. Dobrou zprávou je, že objem nespláceného dluhu ve 2. čtvrtletí 2019 klesl o 5,5 miliardy korun na celkových 31,4 miliard korun. Uvádí to nedávno zveřejněná zpráva Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

V posledních letech se celkový dluh obyvatel ČR neustále zvyšuje. V prvním čtvrtletí 2017 dosahoval 2,01 bilionů korun, v prvním čtvrtletí 2018 se navýšil na 2,18 bilionů korun a v prvním čtvrtletí roku 2019 se jednalo o 2,34 bilionů korun.

Rozdílná data pak udávají trend v oblasti krátkodobých úvěrů na spotřebu a dlouhodobých úvěrů na bydlení. Bankovní a Nebankovní registr klientských informací k jednotlivým oblastem a k 2. čtvrtletí 2019 prezentoval ve své zprávě následující údaje.

Splácení úvěrů na bydlení a úvěrů

Do úvěrů na bydlení spadají jak hypotéky, tak stavební spoření. Celkový dluh z úvěrů na bydlení se meziročně zvýšil o 122,7 miliardy na 1,9 bilionu korun.

V této oblasti se jasně prokazuje fakt, že vysoké půjčky lidé splácí podstatně lépe, než drobné půjčky. U hypoték a stavebního spoření se neustále a dlouhodobě snižuje počet lidí, kteří nesplácí, a to dokonce tempem 14 – 18 % ročně. V druhém čtvrtletí 2019 se meziročně jednalo o pokles o 4 000 lidí, což odpovídá právě 18 %.

Za poslední tři roky se počet nesplácejících lidí snížil o neuvěřitelných 42 %. Ze všech dluhů z hypoték a stavebního spoření v současnosti nesplácí jen 1,7 % klientů, což je opravdu velmi nízké číslo. Z regionálního hlediska je na tom nejlépe Praha (0,9 % klientů) a Středočeský kraj (1,4 % klientů). Naopak na druhém konci pomyslného žebříčku se nachází Karlovarský kraj, kde své dluhy na bydlení nesplácí 2,8 % klientů.

Za nejrizikovější skupinu odborníci považují mladší 24 let a poté starší 55 let. Průměrná částka na jednu otevřenou smlouvu dosahuje 1,37 milionu.

Celkový dluh obyvatel ČR roste. A to jak v rámci dlouhodobých úvěrů na bydlení, tak krátkodobých spotřebitelských úvěrů.

Splácení krátkodobých úvěrů na spotřebu

Počet klientů, kteří mají uzavřený krátkodobý úvěr určený především na spotřebu, meziročně vzrostl o 28 tisíc na 2,43 milionů. Drobně se ale snížil celkový počet smluv (o 0,1 %), což znamená, že v současnosti mají lidé uzavřeno celkem 4,37 milionů krátkodobých úvěrových smluv s celkovým dluhem 482,8 miliardy. Průměrná částka na jednu smlouvu v tomto případě dosahuje 111 tisíc korun.

Stejně jako v úvěrech na bydlení, i zde dochází ke snižování počtu neplatičů. Nejedná se ovšem o dlouhodobý trend, razantnější snižování se vykazuje zatím jen tři čtvrtletí po sobě. Ve 2. čtvrtletí 2019 se počet těchto lidí snížil o 61 tisíc na 215 tisíc klientů.

Ohrožený dluh a dlouhodobý trend

Kromě výše uvedeného se snižuje ještě tzv. ohrožený dluh. Jedná se o dluh, u kterého nedošlo ke splacení tří po sobě jdoucích řádných splátek nebo byl dluh prohlášen za splatný ihned. Ve 2. čtvrtletí 2019 došlo k poklesu ohroženého dluhu o 15 % na 31,4 miliardy korun.

Podle vyjádření výkonného ředitele Nebankovního registru je současná situace odrazem především 2 důležitých faktorů:

  • rekordně nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy umožňují lidem si půjčovat čím dál tím vyšší částky
  • banky a jiné finanční instituce začaly zodpovědně přistupovat k poskytování půjček

I když celkové zadlužení obyvatelstva České republiky stouplo na současných 2,38 bilionů korun, obecně lze tvrdit, že situace se splácením se neustále lepší.

Přesto odborníci doporučují to s půjčkami nepřehánět. Upozorňují na to, že především krátkodobé úvěry by měly být využívány jen na nezbytné záležitosti – nikoliv na nákup dárků či dovolené. Radí tedy dát si pozor na dluhy z nákupu dárků a dalších v podstatě nedůležitých věcí.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.