Moneta zvyšuje úroky na spořicím účtu, ostatní banky úroky snižují

Moneta, založená v roce 1998 byla dříve součástí finanční skupiny GE (General Electric) – GE Money bank. Specializuje se na bankovní služby pro fyzické i právnické osoby. Mimo jiných finančních produktů nabízí i spořicí účet. Jak vysoký je úrok na spořicím účtě? Opravdu se úroky na spořicích účtech zvyšují, i když ostatní banky je snižují?

Spořicí účet Moneta patří na trhu mezi ty s nejvyšší úrokovou sazbou. Ačkoli se v důsledku koronavirové krize na většině spořicích účtů u ostatních bank úroky snížily, Moneta úroky zvýšila z 1,2 % p. a. (per annum – ročně) na 1,5 % p. a.

Moneta zvýšila úroky na spořicích účtech oproti ostatním bankám, které během pandemie koronaviru úroky naopak snižovaly. Úrok 1,5 % p. a. banka garantuje po dobu 6 měsíců.

Takto vysoké úroky mohou zákazníci obdržet pokud roční vklad nepřekročí částku milion korun. Případný vklad nad milion korun se nově místo 0,5 % p. a. úročí pouze 0,25 % p. a.

Spořicí účty Moneta navýšily úrokovou sazbu na 1,5 % p. a. při ročním vkladu do milionu korun.

Spořicí účet Moneta

Podmínky pro dosažení úroku 1,5 % p. a. na spořicím účtě Moneta:

  • dosažení 18 let věku
  • české občanství – nutnost předložit občanský průkaz
  • řidičský průkaz nebo cestovní pas
  • účet v české bance (včetně Moneta Money bank, a.s.) na jméno zájemce
  • chytrý telefon s českým číslem
  • založení spořicího účtu online – v případě založení na pobočce zákazník dosáhne úroku pouze 1,2 % p. a.

Založení i vedení Moneta spořicího účtu je zcela zdarma a navíc lze založit z pohodlí domova. Pokud zákazník zvolí založení na pobočce nedosáhne úroku 1,5 % p. a.. Zároveň není nutné si zakládat běžný účet u Monety, stačí mít účet u jakékoli české banky.

Založení je velice jednoduché pomocí online formuláře na webových stránkách Monety. To se týká pouze nových zákazníků, jelikož stávající si mohou nový spořicí účet založit v Internet Bance.

Aktivace je také snadná, stačí na nově založený účet poslat 3 Kč z běžného bankovního účtu, který je veden pod jménem zákazníka, který si spořicí účet chce založit. Účet se stává aktivní v okamžiku, kdy se 3 Kč připíší na účet.

Moneta Money Bank spořicí účet se sjednává na dobu neurčitou. Zákazník může vkládat finanční prostředky na účet pravidelně, například z výplaty nebo jednorázově, když se mu to zrovna hodí.

Spoření na spořicí účet je jedna z bezpečnějších variant zhodnocení peněz, ačkoli úroky bývají nižší než například u termínovaných vkladů či při investici do podílových fondů, kde se zvyšuje riziko, že zákazník o investované peníze přijde.

Pravidelné spoření pěnez může pomoci v období, kdy jsou nutné neočekávané výdaje. Jednou z nejbezpečnějších variant je ukládání peněz na spořicí účet.

Jak na tom jsou s úroky ostatní banky?

Ostatní banky snižují úroky na spořících účtech, ale pouze Moneta úrokovou sazbu zvýšila. Důvodem byla pandemie koronaviru, kvůli které Česká národní banka prudce snížila základní sazby. Na to většina bank reagovala například snížením úrokových sazeb na spořicích účtech.

Například Trinity Bank snížila úrok na spořicím účtu, ale nebyla jedinou, spíše naopak. Většina ostatních bank, kromě Monety své úroky značně snížily. Své úroky snížila i ČSOB, Poštovní spořitelna či Banka Creditas.

Srovnání starých a nových úrokových sazeb

BankaProduktStará úroková sazbaNová úroková sazba
Air BankSpořicí účet s bonusovou sazbou1,5 %0,8 %
Equa BankSpořicí účet HIT1,6 %1 %
Trinity BankaTop Výhoda+1,88 % a 2,08 %0,92 % a 1,18 %
Poštovní spořitelnaEra spořicí účet0,9 % 0,25 – 0,5 %

Air Bank přestala úročit vklady na běžném účtu, které předtím měly sazbu 1 % při alespoň 5 platbách kartou, pro vklady do 100 tisíc. Na spořicím účtu úroková sazba klesla na 0,8 % . Navíc se jedná pouze o „bonusovou sazbu“, kterou klient obdrží pouze pokud splní podmínky – musí alespoň 5 krát za měsíc zaplatit kartou.

Equa Bank snižuje úroky na spořicím účtě pro dosavadní klienty až od 1. července 2020. Pro nové klienty úroková sazba 1 % platí od 1. května a navíc musí splnit jednu z podmínek – alespoň 3 platby kartou měsíčně nebo investice minimálně 50 tisíc.

Úroková sazba Trinity Bank se při zůstatku nižším než 3 miliony snížila z 1,88 % na 0,92 % a v případě vkladu vyšším než 3 miliony klesla na 1,18 % z původních 2,08 %.

Poštovní spořitelna snížila úrokovou sazbu z 0,9 % na 0,25 % při zůstatku do 250 tisíc, 0,35 % při zůstatku do 500 tisíc a 0,5 % při zůstatku do jednoho milionu. Pokud částka přesáhne 1 milion, bude úročena 0,05 %.

Dále Česká spořitelna odložila plánované zvyšování úrokových sazeb na spořicích účtech a ponechala úroky na 0,2 % p. m. (per mensem – měsíčně).

Banky v dnešní době bojují o klienty a dávají často výhody nově příchozím. Stávající klienti mohou mít dokonce horší podmínky než ti noví. Proto je dobré, když si klient u své banky hlídat smluvní podmínky a jestli nedochází k diskriminaci stávajícího klienta. V případě nespokojenosti s bankou je dobré převést účet k jiné.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.