Registry jsou tu pro vaši ochranu

Registry – právě ty si vzala na „paškál“ ve třetím spotu Navigátoru bezpečného úvěru „Blbá Blondýna“ Iva Pazderková. Ačkoli na tyto záznamy spotřebitelé často nadávají, jsou tu pro jejich vlastní bezpečnost ve světě úvěrů. Firmy, které do registrů nenahlížejí, nejsou bezpečné. Nepůjčujte si od nich, budete litovat. „BB“ se vrací ke spotřebitelům s varováním ohledně neseriózních poskytovatelů úvěrů..

Je to další z příběhů, které ukazují, jak báječně se Blbá Blondýna „vyzná“ ve světě úvěrů.

Nebankovní půjčku, kterou si vzala, nesplácela – a proč by taky měla? Vždyť ti, kteří jí půjčili, mají určitě více peněz, než ona sama a splátky jim tedy chybět nebudou. Jenže v důsledku tohoto počínání se její jméno dostalo na seznam neplatičů, do takzvaného registru. „Z toho budou výhody,“ raduje se Blondýna. A vlastně se ani tak moc nemýlí.

Registry jsou tu pro vaši ochranu

Registry, do kterých se dostávají spotřebitelé, pokud dlouhodobě nesplácí své závazky, jsou mnohdy zdrojem nenávisti na straně spotřebitelů. Bývají totiž důvodem, proč například nedostanou několikátou půjčku. Někteří poskytovatelů úvěrů však i v tomto případě poskytují půjčku bez registru.

Potřebujete sjednotit dluh od nebankovních společností?

Srovnání nebankovních konsolidací >

„Jenže oni by za to měli být rádi – protože registry jsou pomyslnou stopkou, která spotřebitelům říká: zastav se a nepůjčuj si.

Máš už půjčky, které nezvládáš splácet. Pokud budeš pokračovat, dostaneš se do dluhové spirály. Pokud už jsi v registru, začni potíže řešit, než se dostaneš ještě do větších problémů,“ říká Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Většina lidí si myslí, že registry jsou ochranou jen pro samotné úvěrové společnosti, které díky nim nemusí půjčit těm, kdo jsou rizikoví. To je ale jen půl pravdy.

Právě fakt, že společnost může nahlédnout do registrů a prověřit úvěrovou minulost žadatele o půjčku je jednou ze známek zodpovědného úvěrování a boje proti úvěrovým spirálám, které lidem způsobují velké problémy.

Nechcete nebo nemůžete doložit příjmy?

Srovnání půjček bez doložení příjmů >

„Pamatujte si, že společnost, která vám slibuje okamžitou půjčku pro zadlužené i v exekuci a bez znalosti vaší úvěrové minulosti není zodpovědným a především bezpečným poskytovatele úvěru. Fakt, že vám půjčí peníze, pro vás v budoucnu nemusí být taková výhra, jak si myslíte. Právě naopak: můžete se kvůli tomu dostat do velkých problémů,“ varuje Soudný.

Pokud si půjčíte v bance a u seriózního nebankovního poskytovatele (např. CreditGo, Zaplo, Zonky nebo Cool Credit), je dobré vědět, že informace o vašich spotřebitelských úvěrech, hypotékách, leasingu a úvěrech od stavebních spořitelen včetně kontokorentů na běžných účtech i kreditních kartách se dostanou do dvou základních databází dlužníků – do bankovního nebo nebankovního registru klientských informací.

TIP pro všechny zájemce, kteří uvažují, že si zřídí stavební spoření. Kalkulačka srovná všechna dostupná spoření a pomůže vybrat to nejvýhodnější.

Oba registry shromažďují pozitivní informace o splácení úvěru, ale i negativní informace, pokud je klient v delším prodlení se splátkami. Veškeré údaje uchovávají oba registry po dobu čtyř let po skončení smluvního vztahu.

Ocitnout se můžete rovněž v registru SOLUS, a to v negativní databázi shromažďující informace o klientech, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků u některého ze členů SOLUS. Členy SOLUSu jsou nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti.

SOLUS shromažďuje i pozitivní databázi. Pozitivní registr zpracovává údaje o klientech a jejich smluvních závazcích, které vypovídají o tom, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní. Členské společnosti tak mohou na základě Pozitivního registru snáze a přesněji vyhodnocovat, zda je daný klient schopen unést další finanční zatížení či nikoliv.

Hledáte, kde Vám půjčí i o víkendu a hotově?

Srovnání půjček o víkendu >

„Fakt, že společnost, u které si chcete půjčit peníze, nahlíží do registrů, a využívá je pro svou činnost, berte nikoli jako její hendikep, ale naopak jako její velkou výhodu pro vás a jako jeden z faktorů jejího zodpovědného a proklientského přístupu. Naopak zdaleka se vyhněte těm, kdo slibují, že je registry nezajímají. Není to žádná výhoda – naopak, je to známka toho, že se jedná o nebezpečného poskytovatele,“ varuje Soudný.

REGISTRY JSOU NA VAŠÍ STRANĚ

  1. Pamatujte na to, že registry slouží k ochraně vás i úvěrové společnosti. Díky nim se nedostanete do úvěrové spirály! Nepředlužíte se.
  2. Vždy, když si vybíráte společnost, od které si úvěr chcete vzít, zjistěte si, zda využívá registry. Pokud ne, odmítněte ji – je pro vás riziková. Chcete přece, aby ten, kdo vám poskytuje peníze, byl bezpečný!
  3. Při podpisu smlouvy o úvěry dáváte společnosti také svým podpisem právo s uvedením vašich údajů do registrů, v případě žádosti o úvěru dáváte svým podpisem právo společnosti do registru nahlédnout.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.