Výhody a nevýhody refinancování půjčky na auto

Pokud člověku dochází peníze nebo vidí inzerovanou výhodnější úrokovou sazbu, může se refinancování úvěru na auto zdát lákavé. I když někdy lze získat lepší nabídku od jiné společnosti, je nutné se na ni důkladně podívat, aby se zjistilo, zda je opravdu výhodná.

Refinancování má svá pro a proti a nejlepší volba závisí na situaci klienta.

Snížení úrokové sazby

Jedním z nejlepších důvodů, proč refinancovat úvěr na auto, je možnost snížit si úrokovou sazbu. Pokud klient dříve neměl žádný úvěr nebo měl špatný úvěr, vyplatí se mu po několika letech prověřit možnost refinancování úvěru na auto, aby zjistil, zda nedostane lepší nabídky.

Bonita takového klienta se totiž mohla zlepšit natolik, že se kvalifikuje pro nižší úrokovou sazbu. S nižší úrokovou sazbou bude moci úvěr splatit rychleji nebo si snížit měsíční splátku a přitom jej splácet stejným tempem. V obou případech zaplatí za dobu trvání úvěru méně.

Snížení měsíční splátky

Někdy může člověka nákladná událost, jako je narození dítěte, nečekané účty za lékařskou péči nebo přírodní katastrofa, dostat do situace, kdy musí snížit své měsíční výdaje. Refinancování umožňuje prodloužit dobu trvání úvěru, a tím snížit měsíční splátky. Například pokud klient dluží na stávajícím úvěru ještě dva roky, je možné refinancovat a prodloužit dobu trvání na čtyři roky.

Přidání dvou let k úvěru by mělo podstatně snížit měsíční splátku v závislosti na výši úrokové sazby. Klient sice bude muset platit o dva roky déle, ale uvolní si měsíčně určitou hotovost, která mu pomůže překonat těžké období. Je však potřeba mít na paměti, že to bude také znamenat, že zaplatí více úroků za celou dobu trvání úvěru.

Změna věřitele může být výhodou i nevýhodou, záleží na tom, jaký má klient vztah máte se svým současným věřitelem. Pokud má stávající věřitel špatný zákaznický servis, může být změna věřitele výhodou. Pokud však věřitel vyhovuje, je možné pokusit se refinancovat u něj.

Zlepšete své peněžní toky

Pokud člověk dluží méně, než je hodnota jeho vozidla, může se refinancováním dostat k větší hotovosti. Řekněme například, že vlastní své vozidlo tři roky. Vozidlo má v současné době hodnotu 18 000 Kč a klient stále dluží 10 000 Kč na úvěru na auto. Potřebuje peníze na malý projekt na zlepšení domácnosti.

Jednou z možností by bylo refinancovat vozidlo za 14 000 Kč. Stále bude dlužit méně, než je hodnota vozidla, a bude mít k dispozici 4 000 Kč nových peněz, které může utratit poté, co nový úvěr splatí jeho předchozí zůstatek ve výši 10 000 Kč. Těchto 4 000 Kč může nyní použít na svůj projekt na zlepšení bydlení.

Je však nutné zůstat opatrný. Auto je na rozdíl od domu vždy odepisovaným majetkem, který může během prvního měsíce vlastnictví ztratit více než 10 % své hodnoty a během prvního roku více než 20 %.

Pochopení nákladů na refinancování

Někdy je také možné refinancovat s nižší úrokovou sazbou, ale kvůli prodloužení splatnosti úvěru ve skutečnosti zaplatí klient za dobu trvání úvěru více. Nejlepší je použít kalkulačku refinancování půjčky, prostřednictvím které se může člověk ujistit, zda celkově ušetří.

Rychlé uvolnění hotovosti je někdy jediným důvodem pro refinancování úvěru na auto. Je ovšem nutné dát si pozor na vyšší úrokové sazby, protože většina věřitelů si u starších vozidel účtuje vyšší sazby.

Často kladené otázky

Jak brzy po koupi je možné refinancovat úvěr na auto?

Neexistují žádná zvláštní pravidla o tom, jak brzy je možné refinancovat úvěr poté, co si klient vzal první úvěr na nákup vozidla. Je však možné, že bude muset počkat přinejmenším do doby, než bude jako zástavní věřitel uveden původní věřitel. Úvěr se také mohl po původní půjčce zhoršit, takže může být užitečné počkat několik měsíců, než se obnoví.

Kolik stojí refinancování půjčky na auto?

Přesné náklady na refinancování se liší. Většina poskytovatelů úvěrů na auto si neúčtuje poplatky za podání žádosti ani za poskytnutí úvěru a úvěry na auto obvykle nemají sankce za předčasné splacení. Nejpravděpodobnější náklady se projeví v celkové výši úroků v případě prodloužení doby splatnosti úvěru, vyplatí se projít si všechny podmínky stávajícího a potenciálního nového úvěru.

Kolikrát je možné refinancovat půjčku na auto?

Ačkoli počet refinancování není nijak omezen, pravděpodobně není dobré ho provádět příliš často. Pravidelné podávání žádostí o úvěr negativně ovlivní bonitu klienta a ztíží získání dobrých podmínek a sazeb úvěru.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.