Kostlivcem ve skříni oddlužovací společnosti, dobrým příkladem Japonská půjčka

Kromě Studie pro rok 2015 představil Navigátor bezpečného úvěru také speciální „vedlejší“ ocenění, které udělily významné osobnosti vzdělávání v oblasti financí – David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, o.p.s., a Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com. Oba zároveň přináší svůj pohled na úvěrový trh v roce 2015.

Kostlivcem roku se stávají oddlužovací společnosti

David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, o.p.s., rozhodl o tom, že pomyslným kostlivcem, který v roce 2015 zůstává ve skříni úvěrového trhu v České republice, jsou takzvané oddlužovací společnosti. Ty považuje za nebezpečné pro spotřebitele, a to nejen kvůli ceně, kterou spotřebitelé zaplatí ve víře, že se tím vyhnou ještě větším problémům, ale také za to, že ve skutečnosti tyto společnosti fakticky dlužníkům v problémech ani nepomáhají, a mnohdy ani pomáhat nechtějí.

Hledáte seriózní půjčku bez úroků? Vyzkoušejte Zaplo půjčku

„Jde jim jen o peníze, skutečný osud těch, kdo se na ně obrací, je jim lhostejný: vysvětluje Šmejkal, proč ocenění Kostlivec ve skříni oddlužovacím společnostem udělil.

„Trh se jasně vyhranil. Na jednom pólu vidíme banky podléhající zákonu o bankách, dohledu ČNB a Etickému kodexu ČBA, hned za nimi nebankovní společnosti zabývající se úvěrovým financováním sdružené v ČLFA a respektující Etické předpisy ČLFA, a poté neregulovaná šedá zóna některých celostátních a především lokálních poskytovatelů úvěrů.

V našem právním prostředí, kde firma zmizí bez větších následků pro majitele a management, kdy firma, pokud není bankou, nemusí mít, co se týče poskytování retailových úvěrů, v podstatě žádné skrupule díky slabé regulaci, je s ojedinělými výjimkami nanejvýš rizikové uzavřít smlouvu se subjektem stojícím mimo profesní asociaci.

Hledáte peníze i o víkendu?
Srovnání půjček o víkendu

Výsledkem jsou katastrofálně nevýhodné smluvní podmínky pro klienta a riziko dluhové pasti. Profilace je jasná, ale finanční gramotnost nízká. Trh šedých úvěrů kvete,“ dodává Šmejkal.

Dobrým příkladem Japonská půjčka

Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipolatky.com, vybíral Dobrý příklad roku, ve kterém se vrátil ke svému nedávnému vlastnímu projektu. Nakonec se rozhodl Dobrým příkladem roku vyhlásit Japonskou půjčku.

Mezi další seriózní půjčky lze zařadit:

„Mikropůjčky jsou obecně celkem nebezpečné, drahé a méně přehledné. Nebezpečné proto, že si je klienti berou nikoliv v mimořádné situaci, ale často jako zcela běžný spotřebitelský úvěr.

Drahé proto, že to vychází z jejich charakteru a zaměření (krátká doba, malé částky) a nepřehledné proto, že se u nich nemusí udávat RPSN a je tam celá řada dalších nákladů, které klient může přehlédnout. Jsem proto rád, že na trhu mikropůjček funguje Japonská půjčka od Home Credit, která se v těchto třech ohledech vlastně chová jako klasický spotřebitelský úvěr,“ vysvětluje Nacher svůj výběr.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.