Kryptoměna Bitcoin ročně spotřebuje skoro dvakrát více energie než Česko

Kryptoměny se v poslední době těší stále většímu zájmu médií i veřejnosti. Nejznámější virtuální měnou stále zůstává bitcoin, jehož hodnota je nyní na svém maximu. S růstem ceny však roste také množství spotřebované energie. Analýza Cambridgské univerzity nedávno upozornila, že bitcoin spotřebuje ročně skoro dvakrát více energie než celé Česko. Proč vyžaduje bitcoin tak velké množství energie?

Dle cambridgské analýzy bitcoin spotřebuje přibližně 121,36 terawatthodin (TWh) elektřiny ročně. Svou spotřebou se staví i před mnohé státy, dokázal překonat rozlehlou Argentitu či Nizozemsko. Daleko za sebou nechává například Norsko nebo Česko.

Pro větší názornost lze říci, že kdyby byl bitcoin státem, patřil by mezi 30 největších spotřebitelů elektřiny všech zemí světa.

Tolik elektřiny nevyrobí v Česku ani dvě největší jaderné elektrárny. Temelín a Dukovany za rok 2020 vyprodukovaly zhruba 30,05 TWh. Tedy až čtyřikrát méně, než si vyžaduje roční těžba kryptoměny bitcoin.

Vysoká spotřeba energie kvůli těžbě

Virtuální měna bitcoin je navržena tak, že její množství stále roste. Růst se zastaví až v roce 2140, kdy bude v oběhu maximální počet bitcoinů, který činí 21 milionů kusů. Za růstem stojí digitální těžba, kterou provádějí tzv. mineři.

Těžba bitcoinu probíhá formou řešení komplikovaných matematických operací na vysoce výkonných počítačích, za čež jsou mineři odměňováni drobnou finanční částkou v podobě bitcoinu.

Proces těžby však vyžaduje velké množství elektrické energie, pro fungování měny je však nezbytný. Bitcoin byl zkrátka navržen tak, aby spotřebovával tolik elektřiny. Změnilo by se to pouze v případě výrazného poklesu jeho hodnoty.

Bitcoin se kvůli neekologické těžbě stává často terčem kritiky. Zdaleka ne všechny kryptoměny potřebují ke svému fungování tolik energie, a jsou tak mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Mezi „zelené kryptoměny“ patří například IOTA či NANO.

Bitcoin je speciální tím, že funguje jako decentralizovaná měna. Jinými slovy, neexistuje žádná třetí strana, přes kterou by procházely jednotlivé transakce. Do procesu tedy nevstupují vlády ani banky. Za schvalováním jednotlivých transakcí stojí právě mineři.

Množství bitcoinů se zvyšuje vlivem jejich těžby.

Cena Bitcoinu

Ceny bitcoinu nyní stále roste. V nedávné době dokonce dosáhla svého maxima, a to téměř 48 tisíc dolarů. V logické návaznosti roste také objem peněz, který lidé do bitcoinu vložili.

Cena významně vzrostla poté, co Tesla investovala do bitcoinu 1,5 miliardy dolarů. Vizionář a CEO této automobilky Elon Musk se již dlouhou dobu netají jejich podporou. Jeho příspěvky na twitteru již několikrát zamávaly s cenou některých kryptoměn.

Bitcoin v posledních třech měsících zaznamenal rekordní růst.

Za poslední měsíce se hodnota bitcoinu zvýšila o 195 %. O bitcoin se začíná zajímat i široká veřejnost a analytici očekávají další růst této proslulé digitální měny.

Propad o téměř 20 % zaznamenal bitcoin v září roku 2021, kdy došlo k zavedení bitcoinu jako oficiální měny v Salvadoru. Proti měnovému experimentu se kritický ozývá velká část tamějších obyvatel.

TIP: Jedna z platforem pro obchodování s kryptoměnami nabízí Visa kartu Crypto.com, se kterou lze získat až 8 % cashback z každého nákupu.

Investice do bitcoinu

Bitcoin a jiné kryptoměny jsou jednou z variant, jak zhodnotit své peníze. Z důvodu vysoké volatility bitcoinu i příbuzných altcoinů se však jedná spíše o rizikovou investici. Na rozdíl od bezpečných investic do podílových fondů či stavebního spoření.

Bitcoin je sice nejznámější, ovšem ne jedinou kryptoměnou, do které lze investovat. I pro širší veřejnost méně známe virtuální měny mají v rámci světa kryptoměn co nabídnout.

Patří mezi ně například:

Investice do bitcoinu i jiných kryptoměn probíhá online na speciálních burzách. Těchto směnáren existuje celá řada, mezi nejznámější patří Binance či Kraken. Po koupi jsou jednotlivé bitcoiny jsou pak bezpečně uloženy na bitcoin peněžence, která může mít podobu hardwaru i softwaru.

Své portfolio poté může investor sledovat v přehledné a zdarma dostupné aplikaci Delta.

Mnoho lidí spatřuje v kryptoměnách budoucnost plateb.

Kryptoměny však nejsou pouze zajímavou investicí. Do světa financí přinášejí především nové digitální technologie, které by v budoucnu mohly hrát zásadní roli při vývoji platebních metod.

Využívají technologii blockchain, která umožňuje absenci třetí strany v podobě banky či jiné společnosti spravující jednotlivé transakce. Díky blockchainu jsou převody peněz rychlejší a levnější, a to i v případě zahraničních plateb.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.