Salvador přijal bitcoin jako oficiální měnu, Ukrajina přistoupila k legalizaci

Stěžejní událost pro kryptoměny se odehrála 7. září, kdy došlo k historicky prvnímu zavedení bitcoinu jako oficiální státní měny. Stalo se tak v Salvadoru, malé zemi nacházející se ve střední Americe. První den oficiálního přijetí bitcoinu však neprobíhal zrovna hladce. Jak obyvatelé bitcoin přijali? A co to udělalo s jeho hodnotou?

Salvador se stal první zemí, která zavedla bitcoin jako oficiální měnu. Obyvatelé tak mohou zaplatit bitcoinem třeba v restauraci, u holiče nebo si pomocí kryptoměny koupit kávu.

Salvadorská vláda nakoupila celkem 400 bitcoinů v hodnotě 20 milionů dolarů. Každému obyvateli slíbila bitcoiny za 30 dolarů. Prezident Nayib Bukele věří, že digitální měna pomůže zemi ušetřit až 400 milionů dolarů na poplatcích za převody peněz do zahraničí. Jako přednost zmiňuje také napojení na finanční služby pro ty, kteří nemají bankovní účet.

Legislativu týkající se kryptoměn nedávno uvolnila také Ukrajina, která do nynějška považovala platbu bitcoinem za nezákonnou. Zavést kryptoměny jako oficiální platidlo po vzoru Salvadoru však zatím neplánuje.

Zavedení bitcoinu provázely protesty

Salvador přistoupil k revolučnímu kroku, když přijal kryptoměnu jako oficiální platidlo. Mnozí obyvatelé středoamerické země však s odvážným krokem nesouhlasí a svůj odpor dali během prvního dne výrazně najevo.

Hned první den zavedení bitcoinu, se Salvador musel potýkat s nečekanými komplikacemi, objevily se technické problémy, zároveň začalo bitcoin přijímat jen malé množství obchodů, převážně velké firmy jako je Starbucks nebo McDonald’s. Někteří obyvatelé vyšli také protestovat do ulic, v hlavním městě se sešlo asi tisíc nespokojených občanů.

Protesty nebyly ani zdaleka poklidné. Odpůrci kryptoměn se sešli před nejvyšším soudem v San Salvadoru, kde pálili pneumatiky a odpalovali petardy. Divokou demonstraci se nakonec policii podařilo rozpustit.

Demonstranti jsou proti zavedení bitcoinu kvůli obávané finanční nestabilitě států, kterou podle nich může volatilní kryptoměna způsobit. Hrozí podle nich také zvýšené množství nezákonných transakcí.

Jindy poklidnými ulicemi San Salvadoru při zavedení bitcoinu procházeli nespokojení demonstranti.

Kurz bitcoinu se propadl o 19 %

V den, kdy Salvador bitcoin přijal, následoval propad jeho hodnoty o 19 % na 42 921 USD, a to za pouhých 24 hodin. Kryptoměna s největším podílem na trhu s sebou dolu stáhla, jako obvykle, i další kryptoměny, včetně druhé nejsilnější virtuální měny ethereum.

Opoziční politik Johnny Wright Sol po pádu kurzu oznámil, že země právě přišla o 3 miliony dolarů a tzv. bitcoinový experiment prezidenta Bukeleho hlasitě kritizoval.

Salvadorský prezident Nayib Bukele se však pádu bitcoinu nezalekl a světu oznámil, že vláda poklesu kurzu využila a pro Salvador nakoupila dalších 150 bitcoinů v hodnotě asi sedm milionů dolarů.

Někteří však navzdory rizikovosti měnového experimentu s prezidentem souhlasí. Majitel rodinného obchodu v San Salvadoru k celé situaci dodává: „Ano vidím v tom riziko, ale to existuje v životě u všeho. Když vlastníme obchod, někdy koupíme zboží, které neprodáme. Zatímco ostatní vidí krizi, já vidím příležitost.

Graf z coinmarketcap.com ukazuje zřetelný propad hodnoty o 19 %:

Ukrajina zlegalizovala platby bitcoinem

Září představovalo změnu v přístupu k bitcoinu také pro jednu evropskou zemi. Ukrajina rozhodla, že povolí platby bitcoinem, které do nedávna považovala za nezákonné. Tímto krokem se stala pátou zemí s oficiálním vládním stanoviskem k virtuálním měnám.

O legalizaci bitcoinu jednal parlament již od loňského roku, úpravu zákona schválil téměř jednomyslně ve středu 8. září.

Dosud sice mohli ukrajinští občané legitimně využívat kryptoměny jako způsob zhodnocení peněz, úřady však přísně jednali s firmami, které si chtěli bitcoin koupit. Virtuální měny Ukrajina považovala za podvod a vedla proti nim boj. Úřady podnikaly razie ve firmách a zabavovaly společnostem drahá zařízení.

Nákup i prodej kryptoměn je na Ukrajině již legální aktivitou také pro firmy.

Investice do Bitcoinu

Investovat do Bitcoinu zkouší stále více Čechů. Není divu, virtuální měny lákají na možnost vysokého výdělku. Je však nutné si uvědomit, že se jedná o rizikovou investici. Vkládat své finanční prostředky do kryptoměn je třeba s určitou dávkou opatrnosti. Je také nutné si pohlídat pravidla pro zdanění kryptoměn.

Více užitečných návodů a aktuálních informací ze světa kryptoměn si lze přečíst na webu Vpenize.cz.

Existuje několik způsobů, jak koupit a prodat bitcoin. Nejjednodušší možností je využít online burzy kryptoměn. Bezpečně lze obchodovat s bitcoinem například na:

Nákup kryptoměn lze uskutečnit také na bitcoinmatech, které jsou rozmístěny po velkých městech. Nabízí se také směnárny, jako třeba platforma Easycoin, či nákup přímo od držitelů. Digitální měnu lze poté uložit na softwarovou nebo hardwarovou bitcoin peněženku, například Ledger Nano S.

Získávat kryptoměny lze také vlastním přičiněním s využitím výkonného počítače, avšak i mobilního telefonu. Jde o těžbu kryptoměn, kterou uskutečňují těžaři po celém světě. A jak se těží bitcoin? Těžba probíhá zjednodušeně tak, že výkonný počítač řeší složité matematické funkce, čímž schvaluje jednotlivé transakce a váže je do bloků tvořících blockchain.

Pro ukládání kryptoměn lze využít také výhodnou Crypto.com kartu, kterou lze využívat jako klasickou platební kartu a platit s ní v eurech. Její největší předností je cashback ve výši až 8 %.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.