Hypotéky opět zlevnily. Zájem o ně však stále klesá

Úrokové sazby už sedmý měsíc klesají, k oživení zájmu o sjednávání hypoték však zatím nedošlo. Na vině jsou především regulace Národní banky a vysoké ceny nemovitostí. Banky ve snaze získat nové klienty nabízejí řadu akcí a slev, které jsou zacílené zejména na mladé lidi.

V prvním pololetí letošního roku začaly hypotéky zlevňovat, protože o ně zkrátka není zájem. Do července bylo podle statistik společnosti Fincentrum Hypoindex sjednáno 43 489 úvěrů na bydlení v celkové částce 99 miliard korun, v porovnání s uplynulými roky se tedy jedná o značný pokles. Například od ledna do července 2016 bylo sjednáno 62 881 hypotečních úvěrů za 122 miliard korun.

Ještě letos v lednu dosahovala průměrná úroková sazba téměř 3 %, v následujících šesti měsících klesla na 2,86 % a v červenci se dostala na hodnotu 2,61 %. Dle expertů lze očekávat další pokles, a to až na 2 %. Zda díky tomu dojde k vzrůstu zájmu o hypotéky, zůstává otázkou.

Hypotečním trhem vloni otřásly regulace Národní banky a nárůst cen nemovitostí, proto většina lidí sjednání úvěru odkládá. I přes postupné snižování úrokových sazeb se v srpnu pro hypotéku rozhodlo jen 6 153 klientů, což je o 462 lidí méně v porovnání s červencem. Celkový objem hypoték sjednaných v srpnu byl zároveň o více než miliardu korun nižší než objem červencový.

Díky novele zákona o ČNB by si vlastní bydlení mohlo dovolit více mladých lidí.
Díky novele zákona o ČNB by si vlastní bydlení mohlo dovolit více mladých lidí.

Vlastní bydlení je nedostupné, zejména pro mladé

V důsledku růstu cen nemovitostí a nových podmínek pro získání hypotéky je vlastní bydlení čím dál méně dostupné. Banky totiž od října 2018 sledují poměr celkové výše zadluženosti a ročního příjmu a poměr celkové výše splátek a čistého příjmu. To jsou již zmíněné regulace Národní banky, kvůli nimž na hypotéku dosáhne menší počet lidí. Týká se to zejména osob tzv. generace Y, které v současnosti dosahují věku 25 až 35 let.

Dobrou zprávou je, že hypotéky pro lidi do 36 let by mohly být dostupnější, a to díky návrhu novely zákona ČNB, který v květnu 2019 předložilo Ministerstvo financí. Konkrétně má jít o mírnější podmínky týkající se výše hypotéky a celkového zadlužení.

Prostřednictvím výhodnějších podmínek se mladé potenciální klienty snaží nalákat také některé banky. Například Česká spořitelna v rámci své nové kampaně „Spouštíme lavinu stěhování“ snížila úrokovou sazbu u běžných i amerických hypoték až o 0,25 %, přičemž k poskytnutí úvěru stačí mít naspořeno jen 10 % ceny nemovitosti.

Tato výhoda je určena pro ty, kteří si půjčují na své první bydlení. Výši a dobu splácení si každý může jednoduše vypočítat v hypoteční kalkulačce České spořitelny.

Hypoteční úvěry zlevnily i další banky, například mBank nebo UniCredit Bank. Hypoteční banka pak v červenci spustila novou službu, díky níž je v případě mimořádných životních situací možné snížit měsíční splátku až o 30 %. Službu lze navíc využít opakovaně v průběhu celého splátkového období.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.