ČNB skokově zvýšila sazby – co to znamená pro běžné dlužníky?

Bankovní rada České národní banky se poměrně překvapivě rozhodla zvýšit od 1. října 2021 základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 1,5 %. Jedná se o nejvýraznější růst sazeb od roku 1997. Proč došlo ke zvýšení úrokových sazeb a co to znamená pro dlužníky?

Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, naposledy stoupla v srpnu tohoto roku o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Důvodem neustálého zvyšování úrokové sazby je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním ČNB

Úroková sazba ČNB

Úroková sazba udává, o kolik procent se navýší vypůjčená částka za určitý čas. Zjednodušeně řečeno úroková sazba určuje, kolik z jistiny musí dlužník za předem smluvně stanovenou dobu věřiteli za půjčku či úvěr zaplatit.

Od sazeb ČNB se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Zvyšováním úrokové sazby Českou národní bankou se zdražují peníze na mezibankovním trhu. To se pak promítá do zvyšování úroků u všech druhů půjček.

Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

S příchodem pandemie ČNB úrokové sazby snížila, nyní je ovšem opět opakovaně zvyšuje.

Domácnosti v situaci vyšších sazeb více spoří a méně si půjčují a tudíž vynakládají méně peněz na svoji spotřebu. Je pro ně relativně výhodnější svou spotřebu částečně odložit do budoucna. Při zvýšení úrokových sazeb dochází k nárůstu výše splátek úvěrů a roste riziko nesplacení úvěrů

Vyšší úrokové sazby draží půjčky na bydlení.

Úroková sazba a ceny hypoték

Podle slov hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera však zvýšení sazeb České národní banky samo o sobě ke skokovému růstu hypotečních sazeb nepovede. Hypoteční sazby začaly mírně růst již v předešlých měsících a postupně tak reagují na vývoj tržních sazeb. Zvýšení úrokové sazby již bylo v tržních sazbách zohledněno samo o sobě.

„Hypoteční sazby jsou svázány s dlouhodobými sazbami na trhu, které začaly růst již před několika čtvrtletími, hypoteční sazby tak budou pokračovat v mírném růstu, ale nebudou růst tak rychle, jak zvyšuje sazby ČNB,“ říká Seidler.

Seidler ovšem dodává, že ceny hypoték budou nadále mírně růst jako v posledních měsících. Do konce roku se očekává ještě další zvýšení úrokových sazeb. Kdo tedy uvažuje o hypotéce, neměl by dál vyčkávat. Odhad je takový, že by koncové úrokové sazby hypotečních úvěrů mohly vzrůst do konce roku až na 3,5 %.

Ti, co mají nemovitosti pořízené na hypotéku a do konce splatnosti je čeká refixace úrokových sazeb, mohou očekávat navýšení splátek.

Podrobnosti o hypotékách a úrokových sazbách se lze dozvědět v tomto článku.

Banky sdělily, že nebudou na rozhodnutí ČNB reagovat okamžitým zdražením úvěrů či růstem úročení vkladů. Některé menší banky slibují vyšší úrokové sazby na spořicích účtech.

Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele není ovšem samotná úroková sazba, nýbrž RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Ta udává procentuální podíl z celkové dlužné částky, který klient zaplatí během jednoho roku a umožňuje mu posoudit výhodnost půjčky. 

Při uzavírání spotřebitelského úvěru je zkrátka nejdůležitější znát hodnotu RPSN, která v sobě zahrnuje jak úrokovou míru, tak ostatní dodatečné poplatky. Samotná úroková sazba ještě o výhodnosti půjčky tolik nevypovídá.

Do zvyšování úroků u spořících účtů kvůli zvýšení úrokové sazby se banky zatím nijak neženou. Ani za současné situace se příliš nevyplatí si zakládat spořící účty. Jediným způsobem, jak v této době reálně zhodnotit peníze, je investovat.

Ten, kdo chce investovat dlouhodobě, může raději využít investiční platformu Portu. Další investiční příležitosti si lze dohledat např. na investičním portálu Vpenize.cz.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.