Bankovní rada České národní banky se poměrně překvapivě rozhodla zvýšit od 1. října 2021 základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 1,5 %. Jedná se o nejvýraznější růst sazeb od roku 1997. Proč došlo ke zvýšení úrokových sazeb a co to znamená pro dlužníky?
Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, naposledy stoupla v srpnu tohoto roku o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Důvodem neustálého zvyšování úrokové sazby je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním ČNB.
Úroková sazba ČNB
Úroková sazba udává, o kolik procent se navýší vypůjčená částka za určitý čas. Zjednodušeně řečeno úroková sazba určuje, kolik z jistiny musí dlužník za předem smluvně stanovenou dobu věřiteli za půjčku či úvěr zaplatit.
Od sazeb ČNB se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Zvyšováním úrokové sazby Českou národní bankou se zdražují peníze na mezibankovním trhu. To se pak promítá do zvyšování úroků u všech druhů půjček.
Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
S příchodem pandemie ČNB úrokové sazby snížila, nyní je ovšem opět opakovaně zvyšuje.
Domácnosti v situaci vyšších sazeb více spoří a méně si půjčují a tudíž vynakládají méně peněz na svoji spotřebu. Je pro ně relativně výhodnější svou spotřebu částečně odložit do budoucna. Při zvýšení úrokových sazeb dochází k nárůstu výše splátek úvěrů a roste riziko nesplacení úvěrů.
Úroková sazba a ceny hypoték
Podle slov hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera však zvýšení sazeb České národní banky samo o sobě ke skokovému růstu hypotečních sazeb nepovede. Hypoteční sazby začaly mírně růst již v předešlých měsících a postupně tak reagují na vývoj tržních sazeb. Zvýšení úrokové sazby již bylo v tržních sazbách zohledněno samo o sobě.
„Hypoteční sazby jsou svázány s dlouhodobými sazbami na trhu, které začaly růst již před několika čtvrtletími, hypoteční sazby tak budou pokračovat v mírném růstu, ale nebudou růst tak rychle, jak zvyšuje sazby ČNB,“ říká Seidler.
Seidler ovšem dodává, že ceny hypoték budou nadále mírně růst jako v posledních měsících. Do konce roku se očekává ještě další zvýšení úrokových sazeb. Kdo tedy uvažuje o hypotéce, neměl by dál vyčkávat. Odhad je takový, že by koncové úrokové sazby hypotečních úvěrů mohly vzrůst do konce roku až na 3,5 %.
Podrobnosti o hypotékách a úrokových sazbách se lze dozvědět v tomto článku.
Banky sdělily, že nebudou na rozhodnutí ČNB reagovat okamžitým zdražením úvěrů či růstem úročení vkladů. Některé menší banky slibují vyšší úrokové sazby na spořicích účtech.
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele není ovšem samotná úroková sazba, nýbrž RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Ta udává procentuální podíl z celkové dlužné částky, který klient zaplatí během jednoho roku a umožňuje mu posoudit výhodnost půjčky.
Při uzavírání spotřebitelského úvěru je zkrátka nejdůležitější znát hodnotu RPSN, která v sobě zahrnuje jak úrokovou míru, tak ostatní dodatečné poplatky. Samotná úroková sazba ještě o výhodnosti půjčky tolik nevypovídá.
Do zvyšování úroků u spořících účtů kvůli zvýšení úrokové sazby se banky zatím nijak neženou. Ani za současné situace se příliš nevyplatí si zakládat spořící účty. Jediným způsobem, jak v této době reálně zhodnotit peníze, je investovat.
Ten, kdo chce investovat dlouhodobě, může raději využít investiční platformu Portu. Další investiční příležitosti si lze dohledat např. na investičním portálu Vpenize.cz.