Češi za pandemie více investují online – jak na to, co je potřeba vědět?

Kvůli pandemii se přesunulo nemalé množství běžných aktivit do online prostoru. Týká se to mimo jiné také financí, konkrétně investování. Mnoho Čechů se během pandemie začalo zajímat o možnosti zhodnocení svých financí na internetu. Jakým způsobem lze investovat peníze online? Co je třeba o online investování vědět a na co si dát pozor?

Během pandemie, kdy byly téměř všechny služby a obchody zavřené a většina společnosti trávila velkou část svého času doma, lidé ušetřili také více peněz. Mnoho z nich se tudíž zabývalo otázkou, jak ušetřené peníze zhodnotit. Jedna z možností, která se především během pandemie nabízí, je zhodnocení peněz online. Jak na to?

Jak zhodnotit peníze online?

Možností, jak investovat peníze online je hned několik. Vždy je ale třeba mít přehled a aktuální situaci na trhu s danou komoditou a při investování peněz být na pozoru. Zvláště některé druhy investování online s sebou nesou stále poměrně velká rizika, na která je třeba myslet.

Začátečníkům, kteří s online investováním nemají velké zkušenosti, bývá doporučováno nejprve investovat menší částku, kterou mohou s nabytím zkušeností zvyšovat. Jakými způsoby lze tedy peníze investovat?

Nákup kryptoměn

Nákup kryptoměn bývá v posledních letech velmi rozšířeným způsobem, jak zhodnotit své finance online. Jedny z nejznámějších kryptoměn jsou bitcoin a ethereum, nicméně na trhu lze najít mnoho dalších.

Především při nákupu kryptoměn je důležité, aby znal investor situaci na trhu a aby byl zkušenější, především při investování větších částek. Právě kryptoměny jsou známé svými velkými cenovými výkyvy na trhu, a tudíž značným rizikem, které se s jejich nákupem pojí.

Existuje několik způsobů, jak investovat peníze online.

Nákup dluhopisů

Narozdíl od kryptoměn bývá nákup dluhopisů většinou méně rizikovým způsobem, jak investovat peníze. Dluhopis je druh cenného papíru. Jeho zakoupením půjčí investor peníze takzvanému eminentovi, neboli subjektu, který dluhopis vydal.

Dluhopis mohou vydávat různé instituce, podle jejich druhu se dluhopisy také dělí. Nejznámějšími dluhopisy jsou státní nebo korporátní, ale existují také třeba zelené dluhopisy. Některé dluhopisy lze zakoupit online, většinou na webových stránkách emitentů.

Investice do fondů

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zhodnotit peníze, je vložit jejich část do indexových fondů, neboli investovat peníze do akcií některé ze společností. Těchto fondů existuje několik a investor si může vybrat z řady možností.

Indexové fondy lze zakoupit buď u investiční společnosti nebo u makléřské společnosti. Existuje také několik českých společností, které investice do indexových fondů zprostředkovávají.

Další způsoby investic

Existuje také mnoho dalších způsobů, jak zúročit peníze, ať už online nebo off-line. Poměrně malé riziko s sebou nese například investice do nemovitostí.

Dále je možné investovat do cenných kovů, jako je zlato nebo stříbro. Takzvané investiční zlato nebo investiční stříbro lze koupit na komoditních burzách. Hodnoty obou kovů bývají zpravidla velmi stabilní.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.