Banky zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech – recenze

Banky v reakci na navýšení úrokových sazeb ČNB zdražily své úvěrové produkty. Zvýšily však také své úrokové sazby na spořicích účtech. Nejvýhodnější sazby překročily 2 %, to však na inflaci, která úspory znehodnocuje, stále nestačí.

Alespoň jeden spořicí účet má 61 % Čechů a každý čtvrtý je majitelem dvou. Někdo dokonce spořicích účtů vlastní i více. Tyto účty se u nás těší oblibě zvláště proto, že se s nimi nepojí poplatky a přístup k uloženým penězům je poměrně snadný.

Dále je velkou výhodou také úročení vkladů. Celá řada majitelů těchto účtů si na ně převádí volné peníze z běžných účtů buď bez specifických účelů nebo pro spoření na větší výdaje. Mnoho klientů tak využívá tyto účty jako finanční rezervu.

ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 2,75 %

ČNB navýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Banky zvyšují úrokové sazby na spořicích účtech již od listopadu, od začátku 1. prosince pak s navýšením sazeb přicházely i další banky jako Equa bank či Fio banka.

Banky jsou připraveny reagovat i na další případné změny v sazbách ze strany ČNB. Jaká je aktuální nabídka spořicích účtů?

 BankaProduktHlavní roční
úroková sazba
Air Bank Spořicí účet1,5 % do 250 tis. Kč
Creditas Spořicí účet +2 % do 350 tis. Kč
Česká spořitelnaSpoření ČS1,5 % do limitu dle typu spořicího účtu
ČSOBSpoření s bonusem
Duo Profit
0,5 % do 250 tis. Kč
3 %
Equa bankSpořicí účet Max
Spořicí účet HIT
0,1 % do 0,5 mil. Kč
1,5 % (0,1 % + bonus 1,4 %) do 200 tis. Kč
ExpobankBěžný účet NEO2,01 %
Fio bankaFio konto1,5 % do 200 tis. Kč
Hello bank!Spořicí účet1,8 % do 200 tis. Kč
Komerční bankaKB Spořicí konto Bonus
KB Spořicí konto Bonus Invest
0,2 % do 200 tis. Kč
1,0 % do 200 tis. Kč
mBankmSpoření1,5 % do 100 tis. Kč
Moneta Money BankSpoření B/Spoříto B2,5 % do 1 mil. Kč
RaiffeisenbankSpořicí účet HIT 5,2 % do 500 tis. Kč
SberbankFér spoření Plus1,5 % nebo 1,8 % do 1 mil. Kč
TrinityDobrý klient2,58 %
UniCredit BankPrima0,05 % do 499 999 Kč

Ačkoliv úroky na spořicích účtech rostou, pořád nekryjí inflaci. Ta v říjnu 2021 meziročně stoupla o 5,8 %, což je nejvíce od října 2008. Ani ten nejvyšší nabízený úrok tím pádem na reálné zhodnocení nestačí.

Vyšší úroky pouze při splnění podmínek

Většina bank nabízí výhodnější úroky pouze pod záštitou splnění různých podmínek. Tyto podmínky se často týkají výše vkladu, to se však klientům nelíbí. Výjimkou jsou však dvě banky, které zároveň nabízí jedno z nejvýhodnějších úročení na trhu.

Nejvyšší zhodnocení vkladů momentálně poskytuje Trinity bank se svým spořicím účtem Dobrý klient. Svou sazbu zvedla na 2,58 % ročně. Tato banka úročí touto sazbou jakoukoliv výši vkladu bez dalších podmínek.

Podobně je na tom také Expobank, která nabízí sazbu 2,01 % ročně a zhodnocuje jí celou výši vkladu na běžném účtu bez podmínek. Moneta zhodnocuje roční sazbou ve výši 2,5 % vklad do 1 000 000 Kč na produktech Spoření B/Spoříto B.

Celá řada majitelů těchto účtů si na ně převádí volné peníze z běžných účtů buď bez specifických účelů nebo pro spoření na větší výdaje.
Celá řada majitelů těchto účtů si na ně převádí volné peníze z běžných účtů buď bez specifických účelů nebo pro spoření na větší výdaje.

Přes 2 % se dostala také Creditas, která nyní nabízí u Spořicího účtu + roční úrokovou sazbu 2 % pro vklady do 350 tisíc korun. U Air Bank a Equa bank je pro lepší úročení třeba splnit ještě další podmínky.

Sberbank vyšší úrok poskytne klientům, kteří budou využívat i běžný účet. Komerční banka a ČSOB nabízejí spořicí produkty, jejichž zúročení je závislé na využívání investičních produktů.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.