Alespoň jeden spořicí účet má 61 % Čechů – vyplatí se dnes ještě?

Dle průzkumů Expobank má alespoň jeden spořicí účet má 61 % Čechů starších 26 let. Téměř 50 % z nich si na tyto účty uložilo objem peněz v řádu desetitisíců, statisíce korun si pak na spořicí účty uložilo 43 % dotázaných. Respondentů tohoto dotazníku bylo více než tisíc.

Podle průzkumu 3 ze 4 respondentů upřednostňují spořicí účet s úrokovou sazbou bez podmínek než účet s ještě lepší sazbou, zato s podmínkami. Roční úrokovou sazbu nad 2 % by chtělo u svého spořicího účtu 31 % respondentů, 45 % lidí dokonce požaduje více než 3 %.

Většina bank nabízí výhodnější úroky jen při splnění určitých podmínek. Nejlépe nyní úročí Trinity bank na spořicím účtu Dobrý klient, se sazbou 2,58 % ročně bez podmínek. Expobank nabízí sazbu 2,01 % ročně a zhodnocuje jí celou výši vkladu na běžném účtu bez dalších podmínek.

Češi spoří zejména na větší výdaje, jako jsou např. domácí spotřebiče nebo dovolená. Mohou se tak jednoduše vyhnout úvěrům, jako jsou např. půjčky na dovolenou nebo problematické půjčky na dárky.

Banky v poslední době začaly zvyšovat úročení na svých spořicích účtech, avšak ani to na inflaci často nestačí. I tak se stále jedná o oblíbený produkt. Přestože spořicí účty nenabízejí vysoké zhodnocení peněz, vlastní ho 3 z 5 Čechů.

Jaká je aktuální nabídka spořicích účtů bank?

 BankaProduktHlavní roční
úroková sazba
Air Bank Spořicí účet1,5 % do 250 tis. Kč
Creditas Spořicí účet +2 % do 350 tis. Kč
Fio bankaFio konto1,5 % do 200 tis. Kč
Hello bank!Spořicí účet1,8 % do 200 tis. Kč
mBankmSpoření1,5 % do 100 tis. Kč
Moneta Money BankSpoření B/Spoříto B2,5 % do 1 mil. Kč
RaiffeisenbankSpořicí účet HIT 5,2 % p. a. do 500 tis. Kč
SberbankFér spoření Plus1,5 % nebo 1,8 % do 1 mil. Kč
UniCredit BankPrima0,05 % do 499 999 Kč

Další banky úročí následujícím způsobem. Komerční banka má na svém účtu KB Spořicí konto Bonus roční úrokovou sazbu 0,2 % do 200 tis. Kč, na KB Spořicím kontu Bonus Invest je to pak 1,0 % do 200 tis. Kč.

Equa bank má na Spořicím účtu Max roční úrokovou sazbu 0,1 % do 0,5 mil. Kč, zatímco Spořicí účet HIT nabízí 1,5 % (0,1 % + bonus 1,4 %) do 200 tis. Kč.

Spoření jako způsob zúročení peněz

Spoření se bezesporu řadí mezi jednu s možností, jak zúročit peníze. Rozdíl mezi spořením a investováním je jistota a ziskovost. Zatímco u spoření je zúročený vklad jistější, u investování je zhodnocení nejisté a více riskantní.

To se promítá také do ziskovosti – investice jsou často mnohonásobně výnosnější než spoření a spořicí účty. Spořit se dá také pomocí stavebního spoření, které je výhodné hlavně díky státnímu příspěvku.

Státní podpora stavebního spoření činí max. 10 % z ročně vložené částky, nejvýše však z 20 tisíc korun. Stavební spoření mohou poskytovat jedině stavební spořitelny. U nás jsou to následující instituce:

  • Českomoravská stavební spořitelna
  • Modrá pyramida stavební spořitelna
  • Raiffeisen stavební spořitelna
  • Stavební spořitelna České spořitelny
  • Wüstenrot – stavební spořitelna

ČMSS patří do finanční skupiny ČSOB, zatímco Modrá pyramida je členem finanční skupiny Komerční banka. Nabídka České spořitelny je známá zejména pod názvem stavební spoření Buřinka

 Dle průzkumů Expobank má alespoň jeden spořicí účet má 61 % Čechů starších 26 let.
Dle průzkumů Expobank má alespoň jeden spořicí účet má 61 % Čechů starších 26 let.

Další způsoby zhodnocení peněz

Komu nevadí větší rizikovost, může vyzkoušet jako způsob zhodnocení peněz různé formy investice. Nejčastější podobu investice nabývá v rámci investování do nemovitosti. Jaké další způsoby investování existují?

Kvůli vysokému riziku je potřeba si řádně rozmyslet, do čeho investovat. První krok bývá nejtěžší – vzhledem k velkému množství možností se noví investoři mohou cítit zahlcení. Zájemci o investování by si tak měli udělat důkladnou počáteční rešerši.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.