Spořicí účty budou mít vyšší úroky, slibují banky

Česká národní banka ve snaze zmírnit inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,5 %. Banky nyní slibují, že navýší úročení také na spořicích účtech. Mnohé banky již před rozhodnutím ČNB avizovaly o navýšení úroků. U kterých bank je možné čekat navýšení?

Moneta a Equa bank avizovaly navýšení sazby na spořicích účtech již před rozhodnutím ČNB. Ke zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech chtěly banky přistoupit v případě, že k růstu dojde také u centrální banky. Nárůst sazeb se dotkne nadpoloviční většiny veřejnosti, spořicí účet má totiž 61 % Čechů.

Spořicí účet Moneta nabízí úročení vkladů sazbou 0,75 %, spořicí účet Equa bank pak o něco méně – 0,4 %. Kromě toho avizovala zvýšení také Air Bank. O kolik přesně úroky banka navýší, se klienti dozví v následujících dvou týdnech. Reaguje také Banka Creditas.

Sazba u Spořicího účtu + bude 1,3 % za rok pro část vkladu do 350 000 Kč a 0,7 % pro případnou část vkladu nad tento limit. V blízké době Creditas připravuje zvýšení sazeb i u dalších produktů, jako jsou např. termínované vklady.

Zvyšování sazeb na termínovaných vkladech

Některé banky navyšování sazeb na termínovaných vkladech již spustily. Patří mezi ně např. ČSOB, která u ročního vkladu nabízí nově sazbu 1 % na rok.

Hello bank! také zvedla roční sazbu na spořicích účtech do 200 tisíc korun na 1 %. Co se týče větších bank, jako je např. ČSOB, UniCredit Bank či Česká spořitelna, ty na navyšování úroků u těchto účtů zatím nijak netlačí.

Proč vlastně lidé spořicích účtů využívají? Většinou mají zájem alespoň částečně tlumit dopady inflace na své úspory, proti inflaci však tyto účty ani zvyšování sazeb bank výrazně nepomůže. Výhodou tak zůstává zejména okamžitý přístup k financím.

 Moneta a Equa bank avizovaly navýšení sazby na spořicích účtech již před rozhodnutím ČNB.
Moneta a Equa bank avizovaly navýšení sazby na spořicích účtech již před rozhodnutím ČNB.

Dle expertů se spořicí účty dají považovat za dobrý nástroj pro udržování střednědobé finanční rezervy, ne však za nástroj, skrze nějž je možné uchránit dlouhodobé úspory před inflací.

Porostou také sazby hypoték

Také úročení hypoték se odráží od základní sazby ČNB. Je tak možné očekávat, že v příštích měsících sazby hypoték porostou. Úroková sazba ke konci roku vyšplhala v průměru až ke čtyřem procentům.

Lidem, kteří musí řešit např. refinancování hypotéky, nyní hrozí, že budou muset splácet i tisíce korun navíc měsíčně. Co však zvýšení základní úrokové sazby ČNB ovlivní ještě dříve je zdražení firemních úvěrů.

Dle expertů budou růst nejen sazby úvěrů na bydlení, avšak i ceny nemovitostí. O 0,2 procentního bodu navýšila sazby Buřinka od České spořitelny, to samé chystá i skupina ČSOB, jejíž součástí je také Hypoteční banka. Růst sazeb očekává také Komerční banka, naopak Raiffeisenbank se na zvyšování nechystá.

Další možnosti zhodnocení peněz

Spořicí účty představují velmi bezpečné zhodnocení peněz. To však také znamená, že nepřináší velké zisky. Jaké další možnosti zhodnocení peněz se naskytují?

Zejména kryptoměny se nyní těší velké oblibě. Mezi nejznámější patří bezesporu Bitcoin, dále existuje např. Litecoin či Monero. Více o kryptoměnách a dalších formách zhodnocení peněz nabízí např. investiční portál Vpenize.cz.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.