Průměrná sazba hypotéky přesáhla 3 %, zájem však nepolevuje

Úrokové sazby za hypoteční úvěry graduálně rostou a již atakovaly hranici tří procent. Na zájem o nové hypotéky však zvyšování úroků vliv nemá. Právě naopak. Objemy nově poskytnutých hypoték jsou enormní.

V listopadu 2021 hypoteční trh doslova přetékal. Banky za toto období uvolnily celkem 11 369 hypotečních úvěrů, což je meziroční přírůstek o celých 22 %. V porovnání s měsícem říjnem jde o třináctiprocentní nárůst. Více hypoték bylo poskytnuto jen v roce 2016, a to celkem 14 386. Celkový objem hypoték se za letošní listopad vyšplhal na 46 miliard korun. Zájem o hypotéky je tedy pořád rekordní, navzdory rostoucím sazbám.

„Listopad bývá z pohledu poskytnutých hypoték obvykle nadprůměrný, letošní listopadový růst lze patrně přičíst i obavám domácností z dalšího zvyšování úrokových sazeb, což je přimělo urychlit svou žádost o hypotéku. Z tohoto důvodu mohou zůstat objemy hypoték vyšší i v následujících měsících, a to navzdory vyšším hypotečním sazbám.“

Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace

Průměrná výše hypotéky za minulý měsíc dosáhla rekordního stavu 3 272 369 korun. Dle vývoje cen nemovitostí lze očekávat další pozvolný růst. Současná měsíční splátka hypotéky ve výši jednoho milionu na 20 let je 5395 korun. Jeden milion poskytnutý na 15 let je splácen měsíčně částkou 6761 korun.

TIP: Vybrat vhodnou hypotéku a banku vyžaduje čas a podrobné informace. Vybírat lze například z hypotéka u České spořitelny, hypotéka u Air Bank, hypotéka u Reiffeisen Bank, hypotéka u ČSOB, hypotéka u Moneta Money Bank, nebo hypotéka u Komerční banky.

Od ledna 2021 do listopadu 2021 dosáhl celkový objem hypoték téměř 400 miliard korun. Do konce roku se předpokládá navýšení objemu až na 420 miliard. Pro Čechy je vlastní bydlení nadále velmi důležité.

„Nyní již není otázkou, zda objem poskytnutých hypoték pokoří hranici 400 miliard korun, ale o kolik. S ohledem na obvykle silné poslední měsíce v roce a zvýšený zájem způsobený dopředu ohlášenými regulatorními kroky ČNB, se dá očekávat překročení této hranice tak o přibližně 20 miliard korun,“ dodává Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Co stojí za zvýšeným zájmem o hypotéky?

Dle finančních expertů stojí za nepolevujícím zájmem o hypoteční úvěry obavy z nadále rostoucích hypotečních sazeb. A také obavy z přísnějších podmínek poskytování hypoték, které Česká národní banka plánovala zavést od dubna 2022. Dle nových kritérií bude například zkrácena délka volené fixace.

ČNB se zvyšováním úrokových sazeb neskončila. Odborníci nedoporučují rozhodnutí o hypotéce či jejím refinancování příliš odkládat. Pro detailní výpočet hypotéky a splátek lze využít hypoteční kalkulačku a zjistit, zda je reálné dosáhnout na hypotéku.

Do příštích týdnů a měsíců se dá předpokládat další růst úrokových sazeb k hranici 4 až 5 procent. Dá se očekávat, že vyšší sazby budou časem znamenat opadnutí zájmu o hypotéky. Projevit by se to mělo v následujících měsících. Alternativou pak může být hypotéka na družstevní byt.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.