Polovina Čechů se domnívá, že do 2 let přijde ekonomická krize

V roce 2019 na tom byli Češi z hlediska financí spíše dobře. Vyšší příjmy nebo tvorbu rezerv vykazovalo 44 % respondentů. Přesto polovina z Čechů věští krizi pro další období. Na základě výzkumu, který provedla agentura Ipsos pro Broker Consulting, 49 % obyvatel České republiky věří, že do roka či dvou přijde ekonomická krize. Mnoho ekonomů tvrdí totéž.

Hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák uvedl, že řada ekonomů očekává další krizi. Poměrně velká část Čechů ovšem neví, co si má o zprávách o možném propadu ekonomiky myslet. „Korekce samozřejmě dříve či později přijde. Rozhodující ale bude to, jak se projeví v konkrétní ekonomice či domácnosti a zda na ni budeme připraveni,“ uvedl Martin Novák.

Téměř 15 % Čechů sází na to, že se recese objeví již v nadcházejícím roce. Většina je ale co se příštího roku týče optimistická. Tři čtvrtiny Čechů očekává, že se v následujícím roce bude mít lépe nebo alespoň stejně dobře jako v roce předchozím. Lidé krizi očekávají spíše do 2 let.

Dále z výzkumu vyplývá, že 74 % Čechů očekává, že hospodářský pokles bude mít na rodinný rozpočet alespoň mírný dopad. Ovšem pouze 2,4 % Čechů má vytvořenou finanční rezervu. Tato rezerva by měla poskytnout dost času na pokrytí nákladů do doby, než si člověk například najde novou práci.

Růst ekonomiky v roce 2020 má zpomalit z 2,7 % v roce 2019 na dvě procenta. Naopak nominální růst mezd by měl příští rok dosáhnout 6,2 %. Důvodem je zejména snaha získat nové zaměstnance na vyčerpaném trhu práce a udržet si ty stávající.

Ceny nemovitostí a náklady na bydlení ovšem stále rostou. A v období krize je na vytváření finančních rezerv již pozdě. Tyto rezervy je nutné dávat dohromady v období blahobytu. Jaké způsoby vytváření finančních rezerv existují?

 V období krize je na vytváření finančních rezerv již pozdě.
V období krize je na vytváření finančních rezerv již pozdě.

Finanční rezervy – jak na ně

Hlavními způsoby vytváření finančních rezerv jsou různé typy spoření a zhodnocení peněz. Mezi hlavní způsoby spoření patří:

Stavební spoření se může vyplatit i těm, kteří si v budoucnu plánují sjednat úvěr ze stavebního spoření. Ten může být využit např. k nákupu nemovitosti, kterou díky úvěru není třeba zastavovat a brát si hypotéku.

Ještě před splněním podmínek pro získání klasického úvěru ze stavebního spoření je možné zažádat o překlenovací úvěr, díky kterému lze získat finance na bytové potřeby dříve. Jaké další formy zhodnocení peněz existují?

Státní dluhopisy představují jeden z nejbezpečnějších způsobů spoření, výnosy jsou ale nižší. Podílové fondy umožňují zhodnotit peníze skrz investice do cenných papírů.

TIP: Vše podstatné o rentiérech je popsáno v tomto článku.

Nákup akcií je rizikovější, ovšem více výnosná forma zhodnocení peněz. Doporučují se spíše pokročilejším investorům a to i proto, že se jedná o nepředvídatelnou investici. Zatímco v roce 2019 se akcie zhodnotily o více než 20 %, v březnu 2020 zaznamenaly hluboký propad.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.