Akcie se ve světě v roce 2019 zhodnotily o více než 20 %

Rok 2019 byl pro akciové trhy velmi úspěšný. Na světových akciových trzích došlo ke zvýšení hodnoty akcií o více než 20 %. K této úspěšnosti kromě politiky klíčových zemí přispěla i uvolněná měnová politika centrálních bank.

Akciové trhy ve Spojených státech se na objemu obchodů s akciemi ve světě podílejí z více než 50 %. I v roce 2019 se o růst akciových trhů zasloužily nejvíce. V Dow Jonesově indexu se nachází 30 podniků považovaných za největší oporu americké ekonomiky.

Tento index si v minulém roce připsal více než 21 %. Index S&P 500 vzrostl zhruba o 27 % a index Nasdaq Composite přibližě o 32 %. Americké technologické firmy se podílí na růstu akcií velkou měrou – akcie Apple přidaly zhruba 80 %, akcie společnosti Facebook pak něco kolem 50 %.

Na začátku roku 2019 byla hodnota světových akcií pod 70 biliony dolarů. Ke konci roku se pak dostala přes hranici 85 bilionů USD a dál se zvyšovala. Za celý rok tak nárůst hodnoty akcií ve světě přesáhl 17 bilionů dolarů.

Akcie v USA 2020 – největší pokles od roku 1987

Kvůli obavám investorů, že pandemie koronaviru způsobí recesi americké i světové ekonomiky, utrpěly akcie v USA v březnu hluboký pokles. Dow Jonesův index ke dni 16. 3. ztratil 12,93 % a obchodování zakončil na 20.188,52 bodu.

Index S&P 500 16. 3. klesl o 11,98 % na 2386,13 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 12,32 % na 6904,59 bodu. Trump v této situaci poprvé připustil, že by koronavirus mohl v USA stáhnout ekonomiku do recese.

 Rok 2019 byl pro akciové trhy velmi úspěšný.
Rok 2019 byl pro akciové trhy velmi úspěšný.

Kam investovat peníze?

Nákup akcií patří mimo další způsoby investic k těm rizikovějším, zato ale výnosnějším způsobům. Kam investovat peníze kromě akcií a jak se díky tomu stát rentiérem? Mezi nejběžnější způsoby investování patří:

Tyto běžnější způsoby investování jsou méně rizikové a hodí se i pro začínající investory. Výnos a zhodnocení peněz sice nejsou nijak závratné, investice je na druhou stranu stabilní a poměrně předvídatelná.

Mezi více rizikové způsoby zhodnocení peněz, kromě nákupu akcií, naopak patří:

  • Nákup nemovitostí
  • Nákup drahých kovů
  • eToro

Zhodnocení peněz je v těchto případech vyšší, na druhou stranu je dobré mít s investováním již nějakou zkušenost. Tyto rizikovější způsoby jsou tedy vhodnější pro investory, kteří se na trhu investic již vyznají.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.