Jak uhradit mimořádné splátky půjčky?

Chce-li se člověk zbavit dluhů, měl by vědět o mimořádných splátkám půjčky. Díky nim totiž může úvěr rychleji splatit. Jak zaplatit mimořádnou splátku půjčky?

Je výhodnější, když mimořádné splátky půjček půjdou přímo na jistinu půjček. To by mělo být součástí plánu splácení dluhů. Zdá se, že je to velmi jednoduchý proces, ale existují věci, které může klient se svou bankou udělat, abyste se ujistil, že peníze, které platí navíc, opravdu pomohou splatit splatit půjčku co nejrychleji. Je také potřeba rozumět všem poplatkům, které jsou spojeny s mimořádnými splátkami úvěru.

Když klient platí mimořádné splátky přímo na jistinu úvěru, snižuje tím částku, ze které platí úroky a to je velmi výhodné, protože to může pomoci splatit dluh mnohem rychleji.

U některých půjček se mimořádné splátky započítají na úroky, které narostly od poslední splátky, a poté na jistinu půjčky. Jiné banky dávají zase možnost použít celou částku přímo na jistinu úvěru bez ohledu na to, kdy je zaplacena.

Pokud si banka vezme mimořádnou splátku a použije ji nejprve na úroky, klient to může obejít tak, že mimořádné splátky zaplatí současně s měsíční splátkou. Tímto způsobem půjdou peníze na jistinu.

Klíčem k úspěchu je samozřejmě důsledné splácení půjček, tak bude možné půjčku rychleji splatit. Nicméně právě provádění mimořádných splátek z peněz, které člověk získá z bonusů nebo daňových přiznání, je lepší než pouhé splácení úvěru podle splátkového kalendáře.

Existují poplatky za mimořádné splátky?

Je důležité plně porozumět podmínkám úvěru. Některé banky mohou účtovat poplatek za mimořádnou splátku úvěru. Poplatkům se lze vyhnout, pokud se mimořádná splátka odešle za určitých podmínek:

  • poslat v období jednoho měsíce před výročím uzavření smlouvy (konci fixace)
  • poslat nejdříve po zaplacení 12 anuitních splátek
  • zaplatit maximálně 25 % z výše původní půjčky

Některé společnosti však budou účtovat poplatek, pokud klient předčasně splatí úvěr.

Hypotéka může mít klauzuli, že ji nelze předčasně splatit do určitého procenta času, abyste ji nemohli hned refinancovat. I když může být placení poplatku nepříjemné, je pravděpodobné, že i tak člověk ušetří na úrocích, pokud ji předčasně splatí.

Může se však změnit místo, kam se tento dluh zařadí ve splátkovém kalendáři. Navíc, pokud se blíží doba, kdy se pokuta ruší, lze nakonec ušetřit peníze tím, že člověk počká, až tato doba uplyne. Poplatky však dnes u většiny bank nejsou příliš vysoké, jde jen o administrativní poplatky bance.

Nejlepší strategie pro mimořádné splátky půjčky

Jakmile člověk porozumí poplatkům spojeným s mimořádnými splátkami a způsobu, jakým se splátky započítávají do jistiny, může vymyslet nejlepší strategii pro rychlejší splacení půjčky. Možná bude nutné platit jen jednu velkou měsíční splátku úvěru, aby se člověk vyhnul poplatkům a splatil úvěr co nejrychleji.

Pokud má člověk splátku naplánovanou vícekrát měsíčně, možná bude muset peníze na splátky ukládat do úspor, aby nebyl v pokušení je utratit.

Pokud si banka neúčtuje žádné další poplatky, může se klient rozhodnout, že tak učiní při každé výplatě. Usnadní si tak použití peněz navíc, které obdrží, jakmile je dostane. Tato strategie zabrání utratit peníze dříve, než budou použity na oddlužení. Důležité je také pečlivě vybírat pořadí, v jakém bude své dluhy splácet.

Zaměření se vždy jen na jeden dluh pomůže maximalizovat dodatečné splátky a pomůže rychleji se zbavit dluhů. Sníží se totiž jistina jednoho úvěru a sníží se částka, kterou platíte na úrocích. Splácení půjček s nejvyšším úrokem jako první pomůže ušetřit peníze a urychlit proces splácení.

Předčasné splacení celého úvěru

Až bude člověk připraven splatit půjčku, musí kontaktovat svou banku a zjistit, kolik mu zbývá doplatit. Úroky mohou narůstat každý den, a tak se jejich výše bude měnit. Banka může uvést výši splátky za stanovený počet dní. Pokud chce zaplatit částku navíc, může splátku provést osobně, nebo může konečnou splátku zaslat poštou či zaplatit online.

Doporučuje se zkontrolovat další výpis, aby se člověk ujistil, že vše splatil a že nedluží žádné další úroky z úvěru.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.