Nákup zlata se v roce 2019 vyplatil

V roce 2019 se vyplatilo investovat do zlata. Od začátku roku jeho cena vzrostla o 18 %, k jeho atraktivitě přispěl propad na dluhopisových trzích i obchodní války. V roce 2020 se nadále počítá s růstem trendu cen investičních drahých kovů.

Cena zlata vzrostla od začátku roku 2019 o 18 % na 34 tisíc korun za troyskou unci. V září se tento drahý kov dostal na 36 500 korun, což byl dosavadní rekord. Před Vánoci prodej investičních drahých kovů v Česku vzrostl až na čtyřnásobek.

Podle Golden Gate byl největší zájem o dárkové mince, kterých lidé nakoupili až čtyřikrát více proti stejnému období loni. Stoupl i prodej zlatých slitků, a to o 30 %. V roce 2020 se očekává pokračování růstového trendu cen investičních drahých kovů.

Nákup investičního zlata se v roce 2019 vyplatil. Od začátku ledna jeho cena vzrostla téměř o pětinu. Kromě obchodních válek k tomu přispěl například i vývoj na dluhopisových trzích. Na nich se výnosy obligací řady zemí propadly do záporu, což atraktivnost zlata jen zvýšilo.

Dluhopisy jsou obdobně jako zlato považovány za relativně jistou investici a investorům navíc přináší výhodu v podobě pravidelných výnosů. V situaci, kdy se však dluhopisy v mnoha zemích obchodují se záporným výnosem, atraktivita zlata roste.

Výnosy obligací na dluhopisových trzích se propadly do záporu, což zvýšilo atraktivitu zlata.
Výnosy obligací na dluhopisových trzích se propadly do záporu, což zvýšilo atraktivitu zlata.

Kam investovat peníze?

Kam investovat peníze kromě zlata, aby se člověk mohl stát rentiérem? Mezi nejběžnější způsoby investování patří:

Tyto běžnější způsoby investování jsou méně rizikové a hodí se i pro začínající investory. Podílové fondy se dělí do více kategorií, z nichž některé mohou spadat i do více rizikovějších způsobů investování peněz.

Další bezpečnou alternativou je stavební spoření. To se může vyplatit i těm, kteří si plánují sjednat úvěr ze stavebního spoření. Ten může být využit například na nákup nemovitosti. Tu pak není třeba zastavovat a brát si hypotéku.

Specifickou kategorií zhodnocení peněz je spoření pro děti. Banky nabízí speciální účty, které mají však nulový či jen velmi nízký výnos. Jako nejvýhodnější se i v případě dětí jeví opět stavební spoření.

Stavební spoření se může vyplatit i těm, kteří si plánují sjednat úvěr ze stavebního spoření.
Stavební spoření se může vyplatit i těm, kteří si plánují sjednat úvěr ze stavebního spoření.

Mezi více rizikové způsoby zhodnocení peněz naopak patří:

Pro zkušenější investory jsou vhodné i tyto rizikovější způsoby zhodnocování peněz. Tyto způsoby investice většinou vyžadují nějakou zkušenost a aktivitu. Každý proto musí uvážit sám, který způsob zhodnocení mu přijde nejvhodnější.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.