Jak se vyhnout lichvářům? 7 rad pro bezpečnou půjčku

Žijete od výplaty k výplatě a nezvládáte ušetřit ani korunu? Pokud chcete vyřešit své finančí problémy půjčkou, buďte maximálně opatrní! Sklouznout do dluhové spirály je snadné. AHA! vám poradí, jak zbytečně nenaletět.

1. Poznejte své možnosti

Promyslete, jestli splátky zvládnete nejen teď, ale i v příštích měsících. Než se někomu upíšete, tak vezměte v úvahu výši měsíční splátky, případné poplatky i to, o kolik skutečně půjčku přeplatíte. Nezapomeňte, že musíte z něčeho žít, platit nájem a dopravu.

2. Vsaďte na značku

Zapomeňte na půjčky z ulice nebo na půjčky, které jsou zdarma (údajně). Každá půjčka něco stojí a s tím musíte počítat. Pokud nechcete riskovat, půjčujte si jen u značkových poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.

3. Pozor na podmínky

Před podpisem si důkladně pročtěte smlouvu a obchodní podmínky, které nemusí být její součástí. Máte právo vzít si smlouvu domů a v klidu ji pročíst, poradit se třeba s kamarádem.

4. Ptejte se na sankce

Zjistěte, jaké sankce (pokuty) smlouva obsahuje třeba v případě, že se opozdíte se splátkou půjčky. Právě tady může číhat past – poplatek je mnohdy vyšší, než samotná splátka, a to je lichva.

5. Problémy řešte hned

Nemáte peníze na splácení? Ihned kontaktujte svého věřitele a zkuste se domluvit na změně výše splátek nebo na odkladu. Rozhodně si nepůjčujte proto, abyste splatili dluh. Dostali byste se do dluhové spirály na jejímž konci čeká exekutor.

6. Trvejte na svých právech

Nový občanský zákoník upravuje i oblast uzavírání smluv. Nově už není možné přijít kvůli nesplacené několikatisícové splátce o rodinný dům. V případě problémů se obraťte na odborníky a poradny. Pozor na směnky! Ani ty už nemůžou sloužit jako zástava za půjčku.

7. Braňte se

Naletět lichvářům může každý. Když už se to ale stane, je nutné se bránit. Obraťte se na neziskové organizace, které pomáhají zdarma. Domluvte si schůzku a vezměte si s sebou dokumenty o úvěru. Mluvte pravdu, nic nepřikrašlujte ani nezveličujte. Díky novému občanskému zákoníku už nemají lichváři tak snadnou práci a vy máte šanci uspět.

Rada: Nepůjčujte si za každou cenu!

Odmítá vám banka nebo značková úvěrová firma půjčit? Tak to berte jako varování a určitě se neobracejte na malé společnosti, které vám slíbí půjčku i bez ověření schopnosti splácet.

Půjčky v exekuci a i některé rychlé půjčky bez mnoha požadavků totiž většinou půjčují jen lichváři a klient může jednoduše skončit v exekuci. Ověřením možnosti splácet chrání úvěrové společnosti nejen sebe, ale také vás.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.