Spotřebitelské půjčky zlevňují. Jaké úroky nyní očekávat?

Konkurence a boj o každého klienta stojí za skutečností, že úrokové sazby spotřebitelských úvěrů jsou poměrně stabilní. Lze sledovat pouze relativně malé změny. A jedna ze změn, která proběhla v srpnu letošního roku, zlevnila spotřebitelské úvěry na dosud historické minimum.

Průměrná sazba bankovních spotřebitelských úvěrů v srpnu 2019 dosáhla 5,98 % ročně. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 0,82 procentního bodu. Obecně se úrokové sazby u spotřebitelských půjček dlouhodobě pohybují mezi 5 až 6 % ročně.

Od začátku sledování vývoje spotřebitelských cen klesla jejich průměrná úroková sazba o 4,93 procentních bodů. Data týkající se úroků bankovních spotřebitelských úvěrů jsou sledovány prostřednictvím indexu vydávaného společností Broker Consluting. Jedná se o poměrně nový index, statistiky zatím sahají jen do ledna 2017.

Broker Consulting se kromě finančního poradenství zabývá také realitami.

Průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů je počítána z reálně uzavřených bankovních úvěrů, které sjednali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT. Výpočet probíhá pomocí váženého aritmetického průměru, kde největší váhu má objem úvěru. To znamená, že celkový výsledek nejvíce ovlivňují vyšší půjčky. A naopak drobné půjčky mají vliv podstatně menší.

Úroková sazba 5,98 % může být pro řadu lidí překvapivě vysoká. Povědomí o výši spotřebitelských půjček totiž ve velké míře určují reklamy. V nich ovšem jednotliví poskytovatelé prezentují především nejnižší možný úrok a nikoliv ten, který žadatelé po posouzení bonity skutečně získají. Podobně překvapení mohou být i lidé při sjednávání hypoték. I v tomto případě se jen málokdo dostane na nejnižší prezentovanou úrokovou sazbu.

Spotřebitelské úvěry

Stojí za připomenutí, co to vlastně jsou spotřebitelské úvěry. Podle zákona se jedná o úvěry v rozsahu 5 000 Kč až 1 880 000 Kč. Především nižší částky si lze půjčit prostřednictvím online žádosti. Pak se jedná o tzv. online půjčky. Jako konkrétní příklad lze uvést Zaplo půjčku, kterou je možné sjednat během pár minut skrze webový formulář.

Spotřebitelské úvěry se hodí například pro pořízení elektroniky. U neúčelového úvěru ale lze za půjčené peníze pořídit také dovolenou, auto nebo například kompletní vybavení nového bytu.

Jedná se o běžné půjčky, které mohou být buď účelové nebo neúčelové. Nemusí se jednat o finanční produkt pouze bankovních institucí. Naopak, zcela běžně spotřebitelské úvěry nabízejí také nebankovní poskytovatelé. Většinou však právě u nich bývají půjčky dražší.

Spotřebitelské úvěry se poskytují jednotlivcům a neměly by sloužit k podnikání. K získání půjčky musí být ze zákona prověřována bonita žadatele a jeho celková úvěryschopnost. Častým požadavkem pro získání spotřebitelského úvěru je vlastní bankovní účet.

Do kategorie spotřebitelských úvěrů patří například také americká hypotéka, úvěr ze stavebního spoření nebo finanční leasing.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.