Spotřebitelské půjčky zlevňují. Jaké úroky nyní očekávat?

Spotřebitelské půjčky zlevňují. Jaké úroky nyní očekávat?

Konkurence a boj o každého klienta stojí za skutečností, že úrokové sazby spotřebitelských úvěrů jsou poměrně stabilní. Lze sledovat pouze relativně malé změny. A jedna ze změn, která proběhla v srpnu letošního roku, zlevnila spotřebitelské úvěry na dosud historické minimum.

Průměrná sazba bankovních spotřebitelských úvěrů v srpnu 2019 dosáhla 5,98 % ročně. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 0,82 procentního bodu. Obecně se úrokové sazby u spotřebitelských půjček dlouhodobě pohybují mezi 5 až 6 % ročně.

Od začátku sledování vývoje spotřebitelských cen klesla jejich průměrná úroková sazba o 4,93 procentních bodů. Data týkající se úroků bankovních spotřebitelských úvěrů jsou sledovány prostřednictvím indexu vydávaného společností Broker Consluting. Jedná se o poměrně nový index, statistiky zatím sahají jen do ledna 2017.

Broker Consulting se kromě finančního poradenství zabývá také realitami.

Průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů je počítána z reálně uzavřených bankovních úvěrů, které sjednali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT. Výpočet probíhá pomocí váženého aritmetického průměru, kde největší váhu má objem úvěru. To znamená, že celkový výsledek nejvíce ovlivňují vyšší půjčky. A naopak drobné půjčky mají vliv podstatně menší.

Úroková sazba 5,98 % může být pro řadu lidí překvapivě vysoká. Povědomí o výši spotřebitelských půjček totiž ve velké míře určují reklamy. V nich ovšem jednotliví poskytovatelé prezentují především nejnižší možný úrok a nikoliv ten, který žadatelé po posouzení bonity skutečně získají. Podobně překvapení mohou být i lidé při sjednávání hypoték. I v tomto případě se jen málokdo dostane na nejnižší prezentovanou úrokovou sazbu.

Spotřebitelské úvěry

Stojí za připomenutí, co to vlastně jsou spotřebitelské úvěry. Podle zákona se jedná o úvěry v rozsahu 5 000 Kč až 1 880 000 Kč. Především nižší částky si lze půjčit prostřednictvím online žádosti.

Spotřebitelské úvěry se hodí například pro pořízení elektroniky. U neúčelového úvěru ale lze za půjčené peníze pořídit také dovolenou, auto nebo například kompletní vybavení nového bytu.

Jedná se o běžné půjčky, které mohou být buď účelové nebo neúčelové. Nemusí se jednat o finanční produkt pouze bankovních institucí. Naopak, zcela běžně spotřebitelské úvěry nabízejí také nebankovní poskytovatelé. Většinou však právě u nich bývají půjčky dražší.

Pojmy půjčka a úvěr se často zaměňují, z právního hlediska je však mezi půjčkou a úvěrem rozdíl. Ten spočívá v právní úpravě. Hovoříme-li o ,,půjčce” poskytnuté nebankovní společností s licencí ČNB, hovoříme o úvěru.

Spotřebitelské úvěry se poskytují jednotlivcům a neměly by sloužit k podnikání. K získání půjčky musí být ze zákona prověřována bonita žadatele a jeho celková úvěryschopnost. Častým požadavkem pro získání spotřebitelského úvěru je vlastní bankovní účet.

Do kategorie spotřebitelských úvěrů patří například také americká hypotéka, úvěr ze stavebního spoření nebo finanční leasing.