Které banky zvyšují úroky na spořících účtech?

Spořicí účty jsou oblíbené u klientů, kteří chtějí z banky vytěžit alespoň nějaký úrok a zároveň si přejí mít hotovost připravenou pro nenadálé výdaje. Nejčastěji lidé spoří proto, aby si vytvořili finanční rezervy. Dalším důvodem je také spoření na dovolenou a koníčky. Starší lidé pak nejčastěji spoří na důchod. Na začátku února Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu a některé banky na to reagovaly vylepšením svých spořicích účtů. Kam se nyní vyplatí dát své peníze?

Lidé pro uložení peněz nejčastěji využívají běžné účty. Obecně je ovšem možné říct, že pro peníze, které chce mít člověk kdykoliv k dispozici, je spořicí účet lepší variantou. Běžné účty totiž ve většině případů nabízejí nulový úrok. Podobně jsou na tom i studentské účty, které se od těch běžných zas tolik neliší.

Studentský účet je nejčastěji využíván osobami mezi 15 až 30 lety a oproti běžným účtům nabízí různé výhody, mezi které patří např. nulové poplatky. Pro studenty jsou tedy tyto účty v mnoha ohledech opravdu výhodnější, ovšem pro účely spoření nejsou tou nejlepší variantou.

Momentálně se jako nejlepší řešení pro uložení dočasně nepotřebných peněz jeví spořicí účty. Jedná se o výhodný nástroj k vytváření finanční rezervy. O dalších způsobech vytváření finančních rezerv, zhodnocování peněz a možností investic informuje webový magazín Times.cz.

Na jaký spořící účet tedy své peníze uložit? Několik bank zvýšilo úročení u svých produktů v reakci na rozhodnutí České národní banky zvýšit klíčové sazby. ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu na 2,25 %, lombardní sazbu na 3,25 % a diskontní sazbu na 1,25 %.

Vylepšením spořicích účtů na změny v sazbách reagovaly Equa bank, Air Bank, Trinity Bank i Raiffeisenbank. Od dubna zvýší úrok také Česká spořitelna

Equa bank zvýšila úrok na 1,6 %

Equa bank nabízí spořicí účty ve třech variantách – MAX, HIT a EXTRA. Zvýšení úroku na 1,6 % se týká spořicího účtu HIT. Na spořicím účtu HIT zůstává základní úroková sazba na 0,20 %, zatímco bonusová sazba se zvyšuje na 1,4 % p.a. Pro získání bonusu jsou nutné alespoň tři bezkontaktní platby kartou měsíčně nebo úspory v hodnotě minimálně 50 000 Kč. 

Nespornou výhodou spořícího účtu HIT je, že klient nemusí platit zbytečné poplatky navíc. Zřízení a vedení účtu je zdarma a neplatí se ani za převod mezi stávajícím účtem klienta a účtem u Equa bank.

Úspory jsou s tímto účtem stále po ruce a peníze je tak možné kdykoliv použít bez jakýchkoliv poplatků. Tento spořicí účet je možné ovládat přes internetové bankovnictví, které je také zdarma.

Stávající klienti si mohou tento účet otevřít v internetovém bankovnictví v sekci „Přehled – Žádosti/Nabídky“. Další možností je tento účet otevřít na kterékoliv pobočce Equa bank. I klientům jiných bank zabere vyřízení online jen pár minut. Smlouvu následně doručí kurýr zdarma. Jediné, co je třeba udělat, je na stránkách Equa bank kliknout na tlačítko „Otevřít účet online“.

 Zvýšení úroku na 1,6 % se týká účtu HIT.
Zvýšení úroku na 1,6 % se týká účtu HIT.

Air Bank zvýšila úrok na 1,5 %

Nově zvýšená sazba na 1,5 % platí pro vklady do 250 000 korun. Dále je pro tento bonus nutné 5 krát měsíčně zaplatit kartou, platební nálepkou či aplikací v mobilu. Pro vklady nad 250 000 korun platí úroková sazba 0,40 % p.a. Tato banka úročí bonusovým úrokem 1 % i vklady do 100 tisíc korun na běžném účtu.

Stávající klienti si mohou spořicí účet založit rovnou ve svém internetovém bankovnictví. Pokud někdo se zájmem spořit u této banky není klientem, může si účet založit v online formuláři na webu Air Bank.

U Air Bank je možné založit si až tři spořící účty. Je ale dobré vědět, že každý musí být v jiné měně. Na výběr je korunový, eurový a účet v amerických dolarech.

Zajímavostí je, že pokud klient spoří na více věcí najednou, může si u této banky založit až 10 spořicích obálek. Ty si pak může pojmenovat podle toho, zda spoří na dovolenou nebo na nové vybavení do kuchyně.

Tyto obálky jsou zdarma a jejich vytvoření je možné buď v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. Mezi obálkami je také možné peníze převádět. 

Nově zvýšená sazba na 1,5 % platí pro vklady do 250 000 korun.
Nově zvýšená sazba na 1,5 % platí pro vklady do 250 000 korun.

TRINITY BANK zvýšila úrok na 1,88 % a 2,08 %

Trinity Bank byla již dříve blízko nejvyšších nabízených čísel v rámci úrokové sazby na spořících účtech. Teď své úroky zvedla ještě o kus výše. Spořicí účet Narozeninová Super Výhoda+ je nyní nabízen s úrokovou sazbou 1,88 % pro vklady do 1 milionu. Pro vklady nad 1 milion se nyní vztahuje úrok 2,08 %. 

Tato speciální nabídka byla uvedena k příležitosti oslav prvního roku působení TRINITY BANK na bankovním trhu. Nabídka platí pro prvních 10 000 nově zřízených účtů a platí pro nové i stávající klienty, kteří realizují nový vklad.

Dle některých zdrojů tato banka již v minulosti své akční nabídky prodlužovala, takže šanci mohou mít i klienti, kteří nebudou mezi prvními 10 000. Založení a vedení účtu je zdarma bez nutnosti vedení běžného účtu či využívání jiných bankovních produktů této banky. Všechny vklady jsou pojištěny a to až do výše 100 000 EUR.

Klient si tuto jedinečnou nabídku může sjednat prostřednictvím on-line žádosti. V případě, že někdo preferuje osobní návštěvu, je možné domluvit si schůzku na některé z poboček této banky. 

 Spořicí účet Narozeninová Super Výhoda+ je nyní nabízen s úrokovou sazbou 1,88 % pro vklady do 1 milionu.
Spořicí účet Narozeninová Super Výhoda+ je nyní nabízen s úrokovou sazbou 1,88 % pro vklady do 1 milionu.

Raiffeisenbank zvýšila úrok

Raiffeisenbank navýšila úrokovou bonusovou sazbu na Spořicím účtu HIT, a to konkrétně na 5,2 % p. a. Tento úrok se týká částky do 500 000 Kč. Částky nad limit budou úročeny sazbou 0,01 % p. a.

Raiffeisenbank ke spořicímu účtu nabízí službu inteligentní spoření, která umožňuje automatické převádění zbylých peněz z běžného účtu. Výhodou tohoto účtu je jeho zřízení a vedení zdarma.

Bez poplatků jsou i bezhotovostní transakce. Minimální zůstatek na účtu není u Spořícího účtu XL podmínkou. Ke zřízení Spořicího účtu XL je nutné mít založený EXKLUZIVNÍ účet, PRÉMIOVÝ účet, CHYTRÝ účet či AKTIVNÍ účet.

U Spořícího účtu XL funguje služba inteligentní spoření, která hlídá úspory klienta. Ten si může nastavit limit na peníze, které mu stačí držet na běžném účtu držet, a služba inteligentní spoření zbylé peníze každý měsíc automaticky převede na spořicí účet.

Tuto službu je možné využít i obráceně. Pokud si klient nepřeje, aby mu na běžném účtu klesla hotovost pod určitou částku, služba inteligentní spoření ji bude automaticky dorovnávat ze spořicího účtu. 

Raiffeisenbank navýšila úrokovou sazbu na Spořicím účtu XL na 1,25 %.

Česká spořitelna zvýší úrok na 1 %

Česká spořitelna oznámila zvýšení úrokových sazeb na duben tohoto roku. Jedná se o zvýšení úročení spořicích účtů z 0,2 % na 1 %. Zvýšení úroku se bude týkat služeb Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking. 

Za zřízení a vedení účtu se nic neplatí. Zdarma jsou i všechny tuzemské příchozí úhrady a zasílání výpisů ze spořícího účtu. Česká spořitelna na spořícím účtu nepožaduje žádný minimální vklad ani zůstatek.

Klient si sám určuje, kdy a kolik peněz si uloží. Je možné spořit pravidelně, a nebo nárazově vložit libovolnou částku. I u této banky jsou úspory v bezpečí, protože vklady jsou ze zákona pojištěny.

K založení Spoření České spořitelny (neboli Buřinka) je třeba mít platný průkaz totožnosti, například občanský průkaz. Není potřeba být klientem této banky a ani není třeba využívat žádný další produkt.

Na jedno rodné číslo je možné sjednat pouze jedno Spoření ČS. Zaslání měsíčních výpisů v elektronické podobě a ročních výpisů v papírové podobě je zdarma.

Česká spořitelna oznámila zvýšení úrokových sazeb na duben tohoto roku.
Česká spořitelna oznámila zvýšení úrokových sazeb na duben tohoto roku.

Srovnání starých a nových úrokových sazeb

BankaProduktStará úroková sazbaNová úroková sazba
Equa bankSpořIcí účet HIT1,1 %1,6 %
Air BankSpořící účet s bonusovou sazbou1,3 %1,5 %
TRINITY BANKSpořicí účet Narozeninová Super Výhoda+1,38 %1,88 % a 2,08 %
Raiffeisenbank Spořicí účet XL1 %1,25 %
Česká spořitelnaSpoření České spořitelny

Spoření Premier
0,2 %1 %

Jaké jsou další možnosti zhodnocení peněz?

Jednou z nejbezpečnějších a zároveň velmi výhodných forem spoření je stavební spoření. Stavební spoření se uzavírá na vázanou dobu 6 let. Státní podpora činí max. 10 % z ročně vložené částky, nejvýše však z 20 tisíc korun. To znamená, že k dosáhnutí maximálního příspěvku 2 000 korun za rok je optimálním vkladem zhruba 1 700 Kč měsíčně. 

Jak vybrat to nejlepší stavební spoření? Nabídky jednotlivých stavebních spořitelen často vypadají podobně, rozhodnout tak mohou například související poplatky. Za účelem přilákání nových klientů spořitelny často přichází s různými akcemi a časově omezenými nabídkami. V rozhodování může pomoci i stavební spoření – kalkulačka.

Ke zhodnocení volných finančních prostředků je možné využít i termínované vklady. V únoru 2020 ČSOB a Poštovní spořitelna rozhodly o zvýšení úročení na termínovaných vkladech na 1,4 %. Tato úroková sazba platí pro termínované vklady na 12 měsíců.

U vkladů na 6 měsíců nová úroková sazba činí 1,1 %. Sazba u 3 měsíčních vkladů vzrostla na 1 %. Více informací o bankách, spořících účtech, termínovaných vkladech a financích lze najít na internetových stránkách Navigatoruveru.cz. 

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.