Clo a DPH z Číny – jak to s ním je?

Čínské e-shopy jsou mezi zákazníky velmi oblíbené. Levné ceny těchto obchodů se ovšem mohou prodražit. Je dobré si předem pohlídat clo a DPH, které se při objednávce často musí zaplatit. Jak tedy funguje clo a DPH z Číny?

Nákupy z Číny jsou dnes již velmi populární. Nízké ceny, obrovská nabídka zboží a většinou i doprava zdarma – to vše nabízí ověřené čínské e-shopy. Ostatní prodejci se jim pak jen těžko vyrovnávají.

Kvůli globální pandemii však dochází k problémům s mezinárodní přepravou, jelikož cena námořní dopravy je na rekordním maximu. Zatímco se ceny na začátcích 3 předešlých let pohybovaly kolem 1500 dolarů za kontejner, nyní se jedná o částku více než třikrát vyšší.

Čínské internetové velikány dnes zná již téměř každý. Patří mezi ně např. AliExpress, Wish, LightInTheBox či DealExtreme. Co ovšem může zákazníkům při nákupu působit problémy je clo a DPH. Jak tedy funguje clo a DPH z Číny?

Při dovozu zboží z Číny je vždy rozhodující koncová cena zásilky.

  • Pokud je hodnota zásilky 0 až 22 €neplatí se clo ani DPH
  • Pokud je hodnota zásilky 22 až 150 platí se DPH
  • Pokud je hodnota zásilky nad 150 platí se clo i DPH

Pokud si tedy zákazník ohlídá cenu zásilky, která nepřekročí 150 €, může nakoupit čínské zboží bez cla.

Asi nejznámějším čínským obchodem je AliExpress. Na clo a DPH na AliExpress se také vztahují pravidla uvedená výše. Stejné je to i v případě DPH a cla na eBay či v jakémkoliv jiném mimoevropském e-shopu.

 Pokud si zákazník ohlídá cenu zásilky, která nepřekročí 150 €, může nakoupit čínské zboží bez cla.
Pokud si zákazník ohlídá cenu zásilky, která nepřekročí 150 , může nakoupit čínské zboží bez cla.

Clo a DPH z jiných zemí

Jak je to se clem a DPH při dovozu zboží z jiných zemí? Stejné podmínky platí pro nákup ze všech e-shopů mimo Evropskou unii. Týká se to tedy například cla a DPH z USA a nyní těmto podmínkám podléhá také clo a DPH z Anglie.

Je dobré dát si pozor na několik výjimek. Jiná situace nastává například u platby cla a DPH z Japonska. V únoru 2019 totiž vznikla zóna volného obchodu mezi EU a Japonskem.

Určité výjimky platí i u cla a DPH ze Švýcarska. Švýcarsko sice leží v Schengenském prostoru, ale není členem Evropské unie. Pro dovoz a vývoz má poměrně přísné předpisy.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.