7 tisíc Čechů prodává zboží na eBayi – jejich počet raketově roste

Pandemie kamenným obchodům příliš nepřeje, o to víc se však těší z úspěchu e-shopy a online tržiště. Kvůli vládním restrikcím zákazníkům nezbývá než nakupovat na internetu, a tak roste také poptávka po produktech z online tržiště eBay. Kolik českých prodejců momentálně na eBay působí?

Zatímco obchody s kamennými prodejnami vyčíslují ztráty, mnoho e-shopů se naopak chystá rozšiřovat své služby na další trhy. Například e-shop Zalando expanduje na 6 trhů, expanzi oznámil také český ZOOT.

Nejen českým e-shopům se daří, lidé z celého světa nakupují také na globálních online tržištích, kam se řadí právě eBay či Amazon. Stále více lidí ví, jak nakupovat na eBay, ten tak vzrostl v roce 2020 o neuvěřitelných 22 %.

E-commerce tak během pandemie zaznamenala nevídaný skok vpřed, který předčil veškeré plány a prognózy.

Čeští prodejci na eBayi

Momentálně na eBayi nakupuje již 182 milionů uživatelů a toto číslo stále roste. Není tak divu, že příležitosti využili i někteří čeští prodejci a začali své zboží exportovat do ciziny pomocí eBay platformy.

Za minulý rok, kdy se prodejci chopili jakékoliv příležitosti ke zvýšení tržeb, se počet českých prodejců na eBayi zvýšil o 25 % na celkových 7 tisíc.

Mezi nejčastější kategorie, které Češi na eBayi nabízejí, patří převážně:

 • zahradní potřeby
 • móda
 • elektronika
 • sběratelské potřeby

Některým Čechům se na eBayi v minulém roce podařilo velmi uspět. Mezi úspěšné patří například prodejce hudebních nástrojů Arnold Kinkal, který provozuje Brass studio, což je největší obchod s nástroji v ČR.

A kam české výrobky putují? Nejčastěji, z 60 %, se zboží od českých obchodníků prodá do Evropy nebo do Velké Británie. Zbylých 40 % pak odcestuje do USA a zbytku světa.

Zajímavé je, že eBay vytvořil pro české prodejce podpůrný program. Vybráno do něj bylo 30 obchodníků s nejvyšší potenciální úspěšností a těm byla poskytnuta podpora a nabídnuta spolupráce.

Prodej na eBay je velmi jednoduchý a obchodníci zde mohou dosáhnout velmi pozitivních čísel. Již během prvního roku mají příležitost odeslat své zboží až do 12 zemí světa.

Kromě americké verze eBay lze nakupovat a prodávat také na eBay Deutschland či eBay.co.uk.

Formou online tržiště fungují také velké čínské e-shopy, kam patří například AliExpress nebo Wish. Zde je však potřeba dát si pozoro na clo a DPH z Číny.

eBay je mezi českými prodejci stále populárnější.

Růst českých tržišť a e-shopů

Rostla také česká online tržiště. Počet partnerů zvyšovaly e-shopy napříč sortimentem. Počet partnerů e-shopu Mall.cz se zvýšil o 150 %. Alza navýšila svůj obrat až o 220 % a v momentě eviduje 200 partnerů.

Portfolio partnerů rozšiřovaly také e-shopy s jiným sortimentem než s elektronikou. Rostla tak nabídka Footshopu, oblíbeného e-shopu se značkovou obuví, nebo internetové lékárny Pilulka.

České e-shopy zaznamenaly v roce 2020 podobný růst obratů jako eBay, a to meziročně o 18 %. Celkově tvoří e-commerce až 13,5 % na celkovém maloobchodním obratu. Nejvíce se v roce 2020 dařilo oblečení.

Nakupování na eBay

Jak dokazují výše zmíněná čísla, nakupování na eBay je stále oblíbenější, a to i mezi českými zákazníky. Důvodem je obrovský výběr zboží, snadné nakupování a velmi příznivé ceny.

Lidé se často ptají, zda lze používat eBay česky. Bohužel dříve existující adresa cz.ebay.com, na které byl web přeložen češtiny, byla již v minulých letech zrušena. Čeští zákazníci si tak musí poradit s angličtinou nebo využít online překladač do mateřského jazyka.

Nákup na eBay je však i tak snadný a probíhá jako na každém jiném e-shopu. Vybírat lze například z těchto kategorií:

 • elektronika
 • móda
 • zdraví a krása
 • motorová vozidla
 • sběratelské předměty
 • sportovní výbava
 • domácnost a zahrada

Nabídka na tržišti eBay je opravdu rozsáhlá, nejlépe se zde daří elektronice a příslušenství.

Sekce elektronika se dělí na další podkategorie.

Na eBayi probíhá také velké množství aukcí, ve kterých se draží různé produkty. Každý přihlášený uživatel se může probíhající aukce zúčastnit tím, že k vyvolávací ceně přihodí určitou částku.

Jedná se o jeden ze způsobů, jak prodávat na eBay. V Česku na stejném principu funguje například Aukro.

Další předností eBayi je fakt, že až 71 % produktů v nabídce spadá do kategorie free shipping, tedy poštovného zdarma.

Téměř na všechno zboží je nabízena také garance vrácení peněz, je však nutné si raději tuto variantu u zvoleného produktu ověřit. Snadná je také eBay reklamace, která se vyřizuje v profilu uživatele.

K reklamaci zboží dochází, pokud produkt dorazí poškozený případně neodpovídá objednávce. K provedení reklamace stačí v sekci My eBay rozkliknout své objednávky a v záložce More Actions zvolit Return this Item.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.