Jak rychle získat peníze – přivýdělky, půjčky

I v době finanční stability se může stát, že se člověk ocitne v situaci, kdy potřebuje rychle získat peníze. Bez ohledu na důvod, potřeba získat peníze rychle může být stresující. Kdo se ocitne v takové situaci, měl by vědět, jak rychle získat peníze.

Blíží konec měsíce a peněženka začíná být nebezpečně prázdná? Jsou situace, kdy člověk potřebuje nějaké peníze narychlo, ať už jde o náhlý výdaj nebo zaplacení nečekaného účtu. Žádné starosti, tento článek nabízí několik tipů, jak získat peníze rychle.

Přivýdělek či přechodná práce

Nejjednodušší a nejlegálnější způsob, jak rychle získat peníze, je prostřednictvím zaměstnání. Pokud už někdo má práci, může se pokusit najít další práci nebo brigádu na částečný úvazek.

Pokud má někdo koníček, kterým by si mohl vydělat (např. focení, psaní, kreslení), může své dovednosti využít k získání peněz. Stejně tak pokud má specifické dovednosti nebo odborné znalosti, může nabídnout své služby na konzultace nebo doučování.

Bankovní půjčka

Jednou z nejběžnějších možností, jak rychle získat peníze, je požádat o bankovní půjčku. Pokud má žadatel dobrou kreditní historii a stabilní příjem, může banka schválit žádost o úvěr relativně rychle. Je vhodné se obrátit na banku, u které má žadatel účet, protože tak může získat výhodnější podmínky.

Bankovní půjčky často nabízejí nižší úrokové sazby než půjčky od nebankovních společností. Navíc má spotřebitel určitou právní ochranu a regulaci danou zákonem. To např. u expres půjčky bez doložení příjmu nelze očekávat.

U banky nemusí zoufat ani cizinci. Jedná se o finanční produkt, který je dnes běžně dostupný. Banky po žadateli vyžadují doložení trvalého pobytu na území ČR, nebo doklad o získaném státním občanství. Ovšem možná je i půjčka pro Slováky bez trvalého pobytu.

Tu poskytují většinou nebankovní společnosti. Je dobré však vědět, že cizinci s trvalým pobytem na území ČR budou mít podmínky pro získání půjčky snadnější a rovněž i podmínky samotné půjčky budou lepší.

Nebankovní půjčka

Kdo bankovní půjčku nedostane, může se obrátit do nebankovního sektoru. Nebankovní půjčky jsou úvěry poskytnuté organizacemi, které nejsou tradičními bankami. Může se jednat o soukromé společnosti, úvěrové společnosti, nebo dokonce jednotlivé soukromé osoby.

Nebankovní úvěry jsou často atraktivní pro lidi, kteří nemohou získat úvěr od tradiční banky, například kvůli špatné bonitě nebo nízkým příjmům. Tyto půjčky bývají schvalovány rychleji než bankovní úvěry, někdy dokonce ihned nebo do několika hodin.

Ovšem vzhledem k vyššímu riziku spojenému s poskytováním úvěru lidem s nižší bonitou, nebankovní půjčky bývají v porovnání s bankovními úvěry často dražší, s vyššími úrokovými sazbami a poplatky.

Přestože mohou být nebankovní půjčky atraktivní pro lidi v tísni, je také důležité být si vědom jejich potenciálních rizik. Patří sem například neetické postupy některých věřitelů, jako jsou skryté poplatky, agresivní praktiky nebo půjčky, které se těžko splácí.

Mezi potencionálně rizikovou půjčku patří půjčka nabízená jaké jako půjčka ihned nonstop, půjčka bez doložení příjmu nebo půjčka pro zadlužené. Samozřejmě se může jednat o další půjčky, u nichž věřitel nevyžaduje žádné doklady a žadatele nijak neprověřuje.

Kreditní karta

Kreditní karta je druh platební karty, která umožňuje nositeli karty nakupovat zboží a služby na dluh. Karta má stanovený limit, který určuje, kolik si lze „půjčit“, resp. čerpat peněz.

Každý měsíc musí držitel karty splácet minimální částku z celkového dluhu, aby předešel vysokým úrokovým sazbám. Kreditní karty totiž mají obvykle vyšší úrokové sazby než jiné formy úvěru, takže dlouhodobý dluh na kreditní kartě může být nákladný.

Řada lidí využívá kreditní karty při online nákupech nebo cestování, protože placení pomocí kreditních karet je bezpečnější.

Jakmile se však člověk rozhodne pro kreditní kartu, je důležité používat ji zodpovědně a pravidelně dluh splácet, aby se nezadlužil.

Půjčka od rodiny nebo přátel

Kdo má blízkého přítele nebo člena rodiny, který je ochotný půjčit peníze, může to být rychlá možnost bez složitého procesu. Nicméně i v tomto případě je dobré uzavřít písemnou dohodu a respektovat dohodnuté podmínky.

Půjčka od rodiny často nabízí větší flexibilitu v termínech a podmínkách splácení. Lze se dohodnout na individuálních podmínkách, které odpovídají daným potřebám a možnostem.

Většinou se při půjčce od rodiny neplatí žádné poplatky, které by dlužník musel zaplatit u bank nebo nebankovních společností. To znamená, že celkové náklady na půjčku jsou nižší.

Je však důležité si uvědomit, že půjčka od rodiny může mít i své nevýhody. Může to zahrnovat narušení rodinných vztahů, pokud nedojde ke splnění dohodnutých podmínek. Proto je důležité zachovat profesionalitu, stanovit podmínky písemně a dodržovat dohodnuté plány splácení.

Půjčka od soukromé osoby

Kdo nemá příbuzného, který je ochotný půjčit, může zkusit půjčku od soukromé osoby. Tato forma půjčky funguje na základě dohody mezi oběma stranami, kde jsou stanoveny podmínky, včetně výše půjčky, úrokové sazby a doby splatnosti.

Půjčka od soukromé osoby může mít několik výhod oproti tradičním bankovním půjčkám. Mezi tyto výhody patří:

  1. Flexibilita: Půjčka od soukromé osoby může nabídnout větší flexibilitu než bankovní půjčka. Dohoda mezi stranami může být více přizpůsobena individuálním potřebám a finanční situaci žadatele.
  2. Snazší schválení: Soukromé osoby mohou být méně striktní při posuzování kreditní historie a finančních informací žadatele. To znamená, že i lidé s nižším kreditním skóre nebo bez doložitelného příjmu mohou mít větší šanci na schválení půjčky.
  3. Rychlý proces: Oproti bankovním půjčkám jsou půjčky od soukromé osoby rychlejší. Protože není třeba dodržovat rozsáhlé interní postupy a schvalovací procesy, může být půjčka schválena a peníze vyplaceny rychleji.

Je však důležité si uvědomit, že půjčka od soukromé osoby přináší také některá rizika. Mezi tyto nevýhody patří:

  1. Důvěryhodnost půjčovatele: Je nutné důkladně prověřit důvěryhodnost a spolehlivost soukromé osoby, od které si člověk půjčuje. Je vhodné vyžádat si reference a případně se poradit s odborníkem, aby se minimalizovalo riziko podvodů. Nechat se nalákat inzercí lichvářů není příliš složité. Dostat se z jejich spárů už tak jednoduché není.
  2. Neoficiální dohoda: Půjčka od soukromé osoby obvykle není prováděna prostřednictvím formálních smluv nebo právních postupů, což může vést k větší nejistotě a nedorozuměním mezi oběma stranami.
  3. Vyšší úrokové sazby: Půjčky od soukromých osob mají vyšší úrokové sazby než bankovní půjčky. To je způsobeno vyšším rizikem, které si soukromý investor bere při poskytování půjčky.

U půjček od soukromé osoby lze také narazit na nabídku hotovostní půjčky na směnku. Je třeba vědět, že soukromé půjčky na směnku jsou nelegální, proto by na ně neměl žadatel nikdy přistupovat.

Investování

Pokud člověk má něco našetřeno, může peníze investovat. Samozřejmě nezíská peníze ihned. Nicméně to je rozhodně nejjistější způsob, jak získat peníze, pokud je investuje správně. Lze investovat do akcií, nemovitostí nebo třeba do kryptoměn.

Prodej nepotřebných věcí

Kdo má doma nepotřebné věci, které by mohl prodat, je to rychlý způsob, jak získat peníze. Lze využít online aukčních platforem nebo bazarů nebo inzerovat na sociálních sítích. Prodej nepotřebných věcí může být efektivní a člověk tak získá peníze bez nutnosti půjčování.

Rychlé získání peněz může být někdy nezbytné, ovšem je důležité se ujistit, že člověk důkladně zvážil všechny možnosti a nedostal se do větších finančních potíží. Ať už se rozhodne pro jakoukoliv možnost, měl by to dělat rozumně a zodpovědně.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.