Osobní půjčka vs. půjčka na auto: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Úvěry na auto se poskytují na nákup nových i ojetých vozidel. Osobní půjčky lze použít téměř na jakýkoli větší výdaj.

Osobními půjčkami lze zaplatit téměř cokoli, zatímco půjčky na auto se používají speciálně k financování nákupu nového nebo ojetého automobilu. Protože osobní půjčky jsou bez zástavy, mají obvykle vyšší úrokové sazby než půjčky na auto, které jsou zajištěny vozidlem a které ve srovnání úvěrů vycházejí jako levnější.

Osobní půjčky jsou nejlepší pro velké, jednorázové výdaje, jako je konsolidace dluhů nebo projekty na zlepšení bydlení. Osobní půjčku můžete použít k financování nového nebo ojetého vozu, ale půjčka na auto je pravděpodobně nejlevnější možností.

Porovnání osobních půjček a půjček na auto pro financování automobilu

Kdy jsou půjčky na auto nejvýhodnější? Půjčky na auto jsou pro většinu lidí nejlevnějším způsobem financování nového nebo ojetého vozidla. Někteří věřitelé a prodejci mohou nabízet financování bez akontace, ale pokud ji klient složí, získá nižší úrokovou sazbu.

Úvěr na auto mohou klienti refinancovat a získat nižší sazbu, pokud rok nebo déle řádně spláceli půjčku na auto a jejich bonita se zlepšila.

Kdy jsou osobní půjčky nejvýhodnější? Osobní půjčky jsou nejvhodnější pro dlužníky, kteří nechtějí platit akontaci na vozidlo a výměnou za finanční prostředky bez zástavy by akceptovali vyšší úrokovou sazbu.

Na rozdíl od půjčky na auto věřitel při získání osobní půjčky nezastaví auto, takže klient bude mít svůj vůz pro případ, že by chtěl auto prodat dříve, než ho splatí.

Sazby

Roční procentní sazby osobních půjček jsou obvykle vyšší než sazby půjček na auto, protože věřitel na sebe bere větší riziko tím, že umožní půjčit si bez zástavy vozidla.

U půjčky na auto ovlivňuje sazbu také typ vozidla – půjčky na ojeté vozy mají často vyšší RPSN než půjčky na nové vozy.

U obou typů půjček ovlivňuje výši úrokové sazby bonita klienta, příjem a stávající dluhy. Na nejnižší sazby mají nárok dlužníci s dobrou až vynikající bonitou, stálým příjmem a malým množstvím stávajících dluhů.

Podmínky

Podmínky splácení osobních půjček a půjček na auto závisí na věřiteli. Někteří věřitelé nabízejí u osobní půjčky s dobou splatnosti od jednoho do sedmi let, jiní pouze tři až pět let. Půjčky na auto mohou mít dobu splatnosti až sedm let, běžné jsou však podmínky v rozmezí dvou až pěti let.

V obou případech delší doba splácení znamená, že po dobu trvání půjčky zaplatí člověk více na úrocích. U půjček na auto se doporučuje, aby doba splácení byla 60 měsíců nebo kratší.

Osobní půjčka versus půjčka na auto

Postup pro získání osobní půjčky a půjčky na auto je podobný a zahrnuje následující kroky:

  • Zkontrolovat si bonitu – bonita vypovídá o tom, jak bude klient v budoucnu schopen dostát svých závazků. Některé společnosti nabízejí službu výpočtu tzv. osobního skóre. Znalost osobního skóre pomůže klientovi odhadnout výši úrokové sazby, na kterou může mít nárok. Tuto službu nabízí například Zonky.
  • Porovnání věřitelů – než si člověk vybere půjčku na auto nebo osobní půjčku, měl by nejdříve porovnat sazby, podmínky a vlastnosti půjčky. Na místě je také spočítat si měsíční splátky osobní půjčky nebo půjčky na auto, což pomůže zjistit, co si klient může dovolit.
  • Finalizace nabídky – před přijetím nabídky je nutné si pečlivě přečíst smlouvu o osobním nebo automobilovém úvěru, aby se člověk ujistil, že rozumí všem podmínkám.

Ať už si člověk vybere půjčku na auto nebo osobní půjčku, měl by dbát na to, aby včas splácel a nedostal do problémů. Pokud ke komplikacím přece jen dojde, je nezbytné začít jednat co nejdříve.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.